آب و هوای قبرس

نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4 توسط 4نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

فرم زیر را تکمیل نمایید. به زودی با شما تماس میگیریم.

پیشگفتار درباره آب و هوای قبرس

عنوانمقدار
🌦 نوع آب و هوامعتدل مدیترانه ای
🌤 تعداد روزهای آفتابی۳۰۰ تا ۳۴۰ روز در سال
🌞 متوسط ساعات آفتابی۱۱ ساعت در روز
☔ متوسط بارندگی ۵۰۰ میلی متر در سال
💧مرطوب ترین فصل زمستان با رطوبت ۶۰٪ تا ۸۰٪
☁ خشک ترین فصل تابستان با رطوبت ۴۰٪ تا ۶۰٪
℃ میانگین دمای سالیانه شب۲۴ درجه سانتیگراد
℃ میانگین دمای سالیانه روز۱۴ درجه سانتیگراد
🌪 وزش بادمعمولا ملایم
دمای هوا و میزان بارش در قبرس

آب و هوای قبرس با ترکیبی ایده آل از آفتاب طلایی و دمای ملایم در طول سال یکی از ویژگی های بارز این جزیره زیبا است. قبرس با سواحل بکر و دیدنی به علت قرار‌گیری در دریای مدیترانه به نگین دریای مدیترانه شهرت دارد. آب و هوای قبرس به سبب دریا نسبتا مرطوب و در زمستان سرد و پر بارش است. اگر قصد سفر به این جزیره زیبا دارید اطلاع از وضعیت آب و هوا ضروری است. پس در ادامه با تیم راهجو همراه باشید تا اطلاعات مفیدی به شما بدهیم.

تاریخچه مختصر قبرس شمالی

تاریخ قبرس در گذشته به علت موقعیت جغرافیایی تحت تسلط امپراطوری‌های قدرتمند مانند روم، عثمانی، ایران و مصر بوده و امروزه نیز به عنوان نقطه اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا از اهمیت بالایی بر خوردار است. به‌همین دلیل جزیره قبرس همواره تاریخ پر‌تلاطم داشته است. قبرس در سال ۱۹۶۰ از سلطه انگلستان خارج شد و اعلام استقلال کرد و کشورهای یونان ، ترکیه، و انگلستان این جزیره را به رسمیت شناختند. ۱۶ سال بعد طی یک کودتا به تهریک کشور یونان رئیس جمهور قبرس سرنگون شد و بلافاصله کشور ترکیه که یکی از سه کشور مسٔول امنیت در قبرس بود با حمله نظامی این جزیره را اشغال کرد. و سرانجام در سال ۱۹۷۴ میلادی با توافق طرفین نیمه شمالی جزیره قبرس به تصرف ترک های قبرس و نیمه جنوبی آن در اختیار قبرسی های یونانی قرار گرفت و حریم آن با نام مرز سبز نامگذاری شد.

وضعیت آب و هوای قبرس

آب و هوای قبرس در دو بخش شمالی و جنوبی شبیه به هم است زیرا شرایط جغرافیایی یکسان دارد. به نقل از منبع معتبر climateknowledgeportal قبرس دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می‌باشد و فصل گرما از اواخر ماه می (اوایل خرداد) شروع میشود و تا اکتبر (اوایل مهر) ادامه دارد. در این دوره رطوبت هوا نسبتا پایین است. فصل سرما و رطوبت معتدل از نوامبر (آذر ماه) شروع و تا ماه مارچ (نیمه اسفند) ادامه می‌یابد. ماه های مهر، آبان و فرودین بهترین ماه های معتدل قبرس است. میانگین دمای هوای سالیانه قبرس شمالی بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و بصورت متوسط سالیانه ۱۹ درجه گزارش شده است.
میانگین سالانه بارندگی در قبر شمالی حدودا ۵۰۰ میلی‌متر می‌باشد. کمترین میزان بارش ۲۱۳ میلی‌متر در سال ۱۹۷۲ و بیشترین بارندگی به میزان ۸۰۰میلی‌متر در سال ۱۹۶۸ گزارش شده است.

آب و هوای قبرس در بهار

طبیعت قبرس در فصل بهار، با شکوه‌ترین جلوه خود را به نمایش میگذارد. هوای قبرس شمالی در بهار بسیار دلپذیر و معتدل است. دمای هوا از اواخر زمستان شروع به افزایش می‌کنند و همزمان از میزان رطوبت کاسته میشود. میانگین دمای هوای بهار در قبرس شمالی معمولاً بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. این دمای ملایم، گلها و درختان را به شکوفه زدن ترغیب می‌کند و زیبایی‌های طبیعی چشم نوازی را در سراسر قبرس بوجود می‌آورد. گلهای کاغذی قرمز و آبشار طلایی بر دیوار منازل قدیمی و عطر گلهای بهاری هزاران گردشگر را در فصل بهار به قبرس جذب میکند. دمای هوا مناسب بهاری رفته رفته از ابتدای اردیبهشت ماه برای گشت در ساحل و تفریحات دریایی مناسب می شود. در میان تمام زیبایی های قبرس در فصل بهار، رگبارهای پراکنده و بارش های سیلاب ساز را نمی‌توان نادیده گرفت.
اگر قصد سفر در فصل بهار دارید بهتر لباسهای ضد باران مانند پانچو بهمراه داشته باشید.

آب و هوای قبرس در نوروز

آب و هوای قبرس در نوروز بسیار ایده ال است و از لحاظ شباهت نزدیک به آب و هوای جزیره کیش در اسفند ماه است. اگر از احتمال بارش های پراکنده صرف نظر کنیم، دمای هوای قبرس شمالی در نوروز بین ۱۵ تا ۲۲ درجه با میزان رطوبت متوسط می‌باشد. جزیره قبرس در تعطیلات نوروز میزبان بسیاری از ایرانی ها است و معمولا در این ایام کنسرت‌های نوروزی توسط خوانندگان ایرانی و ترکی برگزار می‌شود. برای سفر به قبرس در تعطیلات نوروز لباس نسبتا خنک و دمپایی ساحلی به همراه داشته باشید.

آب و هوای قبرس در تابستان

آب و هوای قبرس شمالی در تابستان مملو از آفتاب گرم و دلپذیر است و خبری از باران نیست. از آنجایی که در سایر کشورهای اروپایی تعداد روزهای بارانی و ابری زیاد می‌باشد، گردشگران برای دریافت آفتاب درخشان و آسمان آبی قبرس به قبرس شمالی هجوم می‌آورند. دمای هوا در این فصل حدوداً ۳۰-۳۵ درجه سانتی‌گراد است که بیشتر مردم را به سوی سواحل زیبا می‌کشاند. در این فصل، دریاچه‌ها و ساحل‌های قبرس پر از گردشگران خارجی و داخلی می‌شود و امکانات تفریحی و خدمات گردشگری بهترین حالت خود را دارند. اگر اهل تفریحات آبی مانند شنا، غواصی و موج سواری هستید، تابستان قبرس بهترین وضعیت آب و هوایی برای این منظور دارد. فراموش نکنید دمای هوا در ظهر تابستان گرم و سوزان است و استفاده از کولر کاشین و اسپلیت منازل امری ضروری است. برای سفر به قبرس در فصل تابستان لباس های خنک نخی و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید.

آب و هوای قبرس شمالی در پاییز

در فصل پاییز، آب و هوای قبرس رفته رفته خنک می‌شود و شبها خنکی هوا کاملا محسوس است و دمای هوا بین ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد در طول شبانه روز تغییر می‌کند که برای گشت و گذار کاملا مناسب است. در فصل پاییز بارش باران زیادی نداریم ولی هر چه به زمستان نزدیک تر می‌شویم بارشها تدریجی شروع می‌شوند.دمای آب دریا در آغاز پاییز حدودا ۲۵ درجه است که تا پایان فصل به ۲۰ درجه می‌رسد بنابراین، لباس‌های مانند پلیور، شلوار یا دامن با پیراهن یا کت کتان و در برخی موارد کاپشن سبک برای پايیز مناسب است. پاییز قبرس دومین گزینه مناسب برای سفر بعد از بهار می‌باشد.

آب و هوای قبرس در فصل زمستان

در فصل زمستان، آب و هوای قبرس سرد و بارانی است و به طور متوسط ​​روزانه 5 تا 6 ساعت نور خورشید وجود دارد که تقریبا ۴ برابر شهر لندن در انگلستان می‌باشد. دمای هوا حدود به ۱۴-۱۸ درجه سانتیگراد در روز و ۶ درجه سانتیگراد در شب می‌رسد علیرغم بارش باران معمولا یخ زدگی و برف اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، لباس‌های گرم و کاپشن، کلاه، دستکش و بوت مناسب این فصل است. اگر قصد سفر به قبرس در فصل زمستان دارید بهترین گزینه بازدید از مناطق تاریخی و گشت و گذار در شهر است.

بهترین آب و هوای قبرس

بهترین آب و هوای قبرس مربوط به فصل بهار و پاییز است و بهترین زمان سفر به این جزیره زیبا می‌باشد. با چشم پوشی از چند درجه اختلاف دما در شهرهای مختلف قبرس می‌توان گفت تقریبا تمام شهرهای قبرس آب و هوایی مشابه دارند.

وزش باد در قبرس

بادها در قبرس عموماً ملایم تا متوسط هستند. گاهی اوقات شاهد بادهای شدید نیز هستیم که به طور متوسط دو بار در ماه رخ می‌دهد. این بادها می‌توانند لباس‌ها را از روی بند رخت جدا کرده و شما را غافلگیر کنند. تندبادهای مهیب در قبرس بسیار نادر است و معمولاً مربوط به ارتفاعات کوهستانی است.

آب و هوای شهرهای مختلف قبرس شمالی

کشور قبرس دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مدیترانه ای است که با تابستان های گرم و زمستان های معتدل و مرطوب شناخته می‌شود. با این حال، آب و هوای قبرس شمالی در سراسر منطقه یکنواخت نیست و ممکن است اندکی فرق داشته باشد زیرا شهرهای مختلف تغییرات متفاوتی از دما، بارش و آفتاب را تجربه می کنند.

آب و هوای قبرس شمالی فاماگوستا

آب و هوای لفکوشا (نیکوزیا)

نیکوزیا (لفکوشا) پایتخت و بزرگترین شهر قبرس شمالی و همچنین تنها پایتخت تقسیم شده در جهان است. این شهر در دشت مرکزی قبرس قرار دارد که توسط تپه ها و کوه ها احاطه شده است. نیکوزیا مرکز فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قبرس شمالی می‌باشد که موزه ها، بناهای تاریخی و بازارهای متعددی در آن قرار گرفته است. نیکوزیا به دلیل فاصله از دریا و نداشتن کوه اندکی نسبت به گیرنه کمتر و خشک تر است. میانگین دمای بالا در نیکوزیا 21 درجه سانتیگراد در دسامبر و 36 درجه سانتیگراد در ماه اوت اتفاق می‌افتد. آب و هوای نیکوزیا برای کاوش در فرهنگ و تاریخ غنی مناسب است.

آب و هوای گیرنه

گیرنه یک شهر ساحلی زیبا در شمالی جزیره است. این شهر به‌خاطر بندر، قلعه تاریخی و کوه‌های دیدنی‌اش معروف می‌باشد. گیرنه به دلیل نزدیکی به دریا و رشته کوه، آب و هوای نسبتا خنک‌تر و مرطوب‌تر در مقایسه با سایر شهرهای قبرس شمالی دارد. میانگین دمای بالا در گیرنه در دسامبر 21 درجه فارنهایت و در آگوست 93 درجه فارنهایت است، در حالی که متوسط دمای پایین در ژانویه 46 درجه فارنهایت و در آگوست 34 درجه فارنهایت گزارش شده است. گیرنه در طول سال آفتاب فراوانی دراد و به طور متوسط در دسامبر 10 ساعت و در ژوئن 14 ساعت از آفتاب بهره می‌برد. آب و هوای گیرنه برای فعالیت در فضای باز مانند پیاده روی، قایقرانی و شنا و همچنین برای لذت بردن از زیبایی های طبیعی و بناهای تاریخی شهر ایده آل است.

ماهژانویهفوریهمارسآوریلمیژونژولایاوتسپتامبراکتبرنوامبردسامبر
ماهژانویهفوریهمارسآوریلمیژونژولایاوتسپتامبراکتبرنوامبردسامبر
میانگین بیشینه دما (°C)15.515.919.22429.734.337.236.933.92922.117
میانگین کمینه دما (°C)5.75.2710.214.819.422.221.918.815.610.47.1
میانگین بارندگی (mm)54.741.628.319.923.517.65.81.311.717.454.665.8
میانگین ساعات آفتابی182.9200.1238.7267331.7369387.5365.8312275.9213170.5

بهترین فصل برای سفر به قبرس چه زمانی است؟

بهترین آب و هوای قبرس در فصل بهار و پاییز است. در این فصول دمای هوا کاملا معتدل و دلچسب می‌باشد.

در مقایسه آب و هوای قبرس شمالی با قبرس جنوبی چه تفاوتی دارند؟

شرایط آب و هوای قبرس شمالی و جنوبی تقریبا مشابه است و تفاوت محسوسی ندارد . بصورت دقیق تر قبرس جنوبی ممکن است در بعضی ماه ها اندکی گرمتر از قبرس شمالی باشد زیرا اولا در ارتفاع کمتری قرار گرفته و دوما بدلیل جنوبی بودن تاثیر گرمای استوا اندکی بیشتر است.

آب و هوای قبرس شمالی چگونه است؟

قبرس دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است که تابستانهای کم رطوبت و گرم و زمستانهای نسبتا سرد با رطوبت متوسط ۷۰ درصد دارد

کدام شهر قبرس شمالی آب و هوای بهتری دارد؟

آب و هوای شهر های مختلف قبرس تقریبا مشابه یکدیگر هستند و تفاوت زیادی ندارند. بهرحال شهر نیکوزیا نسبت به سایر شهرها درصد رطوبت کمتری دارد.

منابع:

wikipedia
climateknowledgeportal

نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4 توسط 4نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

Telegram
WhatsApp
Twitter
Facebook
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه بین المللی راهـــجو، دارای مجوز ثبت رسمی در ایران است. جهت مشـــاوره‌رایــگان کلیک کنید:

حتما بخوانید...

هرگونه کپی برداری و استفاده از محتوای سایت حتی با ذکر منبع ممنــــوع است. جهت همکاری با موسسه بین المللی راهجو با ما در تماس باشید.