راهنمای جامع تحصیل در قبرس

نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4.7 توسط 65نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

فرم زیر را تکمیل نمایید. به زودی با شما تماس میگیریم.

تحصیل در قبرس

Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /home/raahjooc/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

آیا به تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی فکر می‌کنید؟ به اینکه برای تحصیل در قبرس کدام دانشگاه را انتخاب کنید و چگونه بورسیه بگیرید؟ پس به راهجو خوش آمدید؛ در اینجا تمام اطلاعاتی را که باید در مورد تحصیل در قبرس شمالی بدانید، از روند پذیرش دانشگاههای قبرس شمالی گرفته تا بورسیه تحصیلی و ویزای دانشجویی قبرس را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

چرا تحصیل در قبرس ؟

تجربه تحصیل در قبرس شمالی می‌تواند تجربه ای متفاوت و آغاز یک موفقیت بزرگ باشد؛ بر اساس آخرین اطلاعات YODAK (وزارت آموزش قبرس شمالی) بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نفر یعنی یک سوم جمعیت قبرس شمالی دانشجو هستند که از این میان بیشتر آمار مربوط به کشورهای ترکیه، پاکستان، ایران، نیجریه است. در این بین حدود ۱۲۰۰۰ هزار دانشجوی ایرانی جهت تحصیل در قبرس شمالی حضور دارند. مهمترین دلایل محبوبیت کشور قبرس شمالی برای دانشجویان ایرانی شامل موارد زیر است:

 • هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در قبرس شمالی: هزینه دانشگاه در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورهای بسیار پایین تر است و با توجه به افت شدید پول ایران ، این کشور به مقصد محبوب مهاجرت تبدیل شده است. شهریه دانشگاه‌های قبرس شمالی حدودا بین ۱۱۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برای یک ترم است که بر حسب نوع رشته و دانشگاه متفاوت است.
 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی: تحصیل در قبرس شمالی بدون مدرک زبان انگلیسی یکی از محاسن بزرگ دانشگاههای این کشور است.
 • اعتبار دانشگا‌های قبرس شمالی: بهترین دانشگاههای قبرس شمالی عموما بین المللی هستند و مدارک اخذ شده از آنها قابل ارزیابی در اروپا و دیگر کشور ها است. جهت مشاهده رنکینگ دانشگاههای قبرس شمالی می‌توانید از مقالاتی که در این خصوص معرفی کرده ایم استفاده کنید. فقط کافی است نام دانشگاه را در نوار بالای صفحه جستجو کنید.
 • فرآیند آسان اخذ اقامت دانشجویی قبرس: گرفتن اقامت تحصیلی در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورها آسان تر است. فقط کافی است از طریق نماینده رسمی دانشگاه اقدام کنید.
 • دسترسی نزدیک به ایران: احتمالا رفت و آمد آسان و نزدیک به ایران برای دانشجویان ایرانی اهمیت ویژه ای دارد. تحصیل در قبرس شمالی این امکان را به شما می‌دهد تا با یک پرواز یکساعته خود را به ترکیه و سپس به ایران برسانید
 • تنوع در رشته: رشته های تحصیلی در قبرس شمالی بسیار متنوع و عموما دارای اعتبار بین المللی هستند.

از دیگر مزایای تحصیل در قبرس شمالی می‌توان به آب و هوا و فرهنگ مردم این جزیره اشاره کرد. کشور قبرس شمالی با تاریخ و فرهنگی آمیخته شده با فرهنگ ایرانیان، همواره برای مهاجران ایرانی جذاب بوده است. اما در کنار محاسن تحصیل در قبرس شمالی ، معایبی هم وجود دارد؛

معایب تحصیل در قبرس

 • نژاد پرستی: متاسفانه مانند خیلی از کشورهای جهان، نژاد پرستی در قبرس هم وجود دارد البته این مورد در کل بسیار کمرنگ و ناچیز و بیشتر در مورد نژادهای رنگین پوست مانند آفریقایی ها در برخورد با افراد بومی و قدیمی قبرسی اتفاق می‌افتد
 • دشواری در یافتن مشاغل رده بالا: ممکن است شما دارای مهارت بالایی در یک زمینه بخصوص باشید اما نباید انتظار یافتن یک موقعیت بالا در قبرس شمالی داشته باشید زیرا این موقعیت‌ها معمولا توسط افراد بومی قبرس اشغال می‌شود.
 • دشواری زبان ترکی نسبت به انگلیسی: اگر چه در محیط دانشگاه و فضاهای مرتبط همه افراد به انگلیسی مسلط هستند ولی اگر سر و کار شما به جاهایی مثل بازار میوه و بازار سنتی بیافتند حتما باید چند کلمه ای ترکی بلد باشید.

لیست دانشگاههای قبرس شمالي جهت تحصیل در قبرس

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی

در این بخش کلیه دانشگاه‌های قبرس شمالی را لیست کرده‌ایم. متقاضیان عزیز می‌توانند با توجه به رشته مورد نیاز و بررسی شرایط دانشگاه‌ها نسبت به ادامه تحصیل در قبرس در رشته دلخواه اقدام نمایند.

با بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی آشنا شوید!
نام فارسی دانشگاهنام ترکی دانشگاه
دانشگاه بین المللی قبرس CIUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi
دانشگاه نیر ایست (خاور نزدیک)Yakın Doğu Üniversitesi
دانشگاه آمریکایی گیرنهGirne Amerikan Üniversitesi
دانشگاه مدیترانه شرقیDoğu Akdeniz Üniversitesi
پردیس METU قبرس شمالیODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü
پردیس های آموزشی و تحقیقاتی ITU-TRNCİTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri
دانشگاه مدیترانه کارپاسAkdeniz Karpaz Üniversitesi
دانشگاه گیرنهGirne Üniversitesi
دانشگاه علوم قبرسKıbrıs İlim Üniversitesi
دانشگاه آمریکایی قبرسKıbrıs Amerikan Üniversitesi
دانشگاه بهداشت و علوم اجتماعی قبرسKıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi
دانشگاه بین المللی نهاییUluslararası Final Üniversitesi
دانشگاه آداکنت ADA kentAda Kent Üniversitesi
دانشگاه باهچه شهیر قبرسBahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi
دانشگاه رئوف دنکتاشRauf Denktaş Üniversitesi
دانشگاه هنرهای خلاقانه و طراحی آرکینArkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi
دانشگاه غرب قبرسKıbrıs Batı Üniversitesi
دانشگاه اونبش قاسم قبرس Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi
دانشگاه علوم اجتماعی آنکاراAnkara Sosyal Bilimler Üniversitesi
دانشگاه رهبری اروپاAvrupa Liderlik Üniversitesi
دانشگاه اروپایی لفکهLefke Avrupa Üniversitesi

اعتبار مدرک دانشگاه های قبرس پس از اتمام تحصیل در قبرس

دانشگاه قبرس

آیا مدارک دانشگاه‌های قبرس قابل ارزیابی است؟ این سوالی است که اکثر متقاضیان در مورد آن تحقیق می‌کنند . خبر خوب این که اعتبار سنجی مدارک دانشگاه قبرس شمالی توسط شورای آموزش عالی قبرس (YODAK) و ترکیه (YOK) تایید می‌شود و این تاییدیه در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و پذیرفته می شود. در واقع، نظام آموزشی در قبرس بگونه ای تنظیم شده است که اکثر رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مطابق با استانداردهای بین المللی هستند.

علاوه بر آن اعتبار مدرک دانشگاه های قبرس توسط مراکز ارزیابی بین المللی سنجش می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌‌های قبرس شمالی تاییده های بین المللی اروپایی دارند و شرایطی را فراهم کرده اند تا دانشجویان بتوانند جهت گذراندن واحدهای سال آخر در کشورهایی مانند انگلستان و ایتالیا از شرایط مهاجرت به کشور ثالث بهره‌مند شوند. بعنوان مثال دانشجویان رشته داروسازی دانشگاه بین المللی قبرس می توانند ادامه تحصیلات خود را در دانشگاه ایتالیایی Tor Vergata انجام دهند.

جالب است بدانید برخی از دانشگاه‌های قبرس با ایران نیاز همکاری دارند. بعنوان مثال دانشگاه( کا اس تی یو ) در سال ۱۳۹۵ قرارداد همکاری با دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی تبریز امضا کرده است یا دانشگاه NEU در قبرس، همکاری گسترده با دانشگاه‌های علوم پزشکی البرز، دانشگاه آزاد اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی البرز و ۵دانشگاه ایرانی دیگر تعامل و همکاری دارد.

در جدول زیر برخی از اعتبارات و ارزش‌سنجی دانشگاههای قبرس شمالی به عنوان نمونه آورده شده است.

نام دانشگاهبرخی از اعتبارات
دانشگاه KSTUمورد تایید مرکز ملی اطلاعات بریتانیا UKNARIC
دانشگاه CIU بین المللی قبرسانجمن ارزیابی جغرافیایی (FEDEK)
بنیاد اعتباربخشی مدیریت بازرگانی بین المللی (FIBAA)
آژانس اعتباربخشی در علوم بهداشتی و اجتماعی (AHPGS)
دانشگاه Near Eastانجمن بین المللی آموزش مهندسی (IGIP)
انجمن دانشگاه های اروپایی (EUA)
کمیسیون مشترک بین المللی (JCI)
تایید وزرات علوم و بهداشت
دانشگاه ADA KENTانجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا (ADEE)
وزارت علوم ایران رده ج تا سال ۲۰۲۳ ( هم اکنون از تایید خارج شده)
انجمن دانشکده های حقوق اروپا (ELFA)
دانشگاه GAU آمریکایی گیرنهمرکز ملی تایید صلاحیت دانشگاهی انگلستان (UK NARIC)
انجمن اروپایی آموزش معماری (EAAE)
انجمن بین المللی آموزش و پرورش حرفه ای (IVETA)

نکته مهم۱: تعامل دانشگاههای قبرس با ایران به معنی تایید وزارت علوم نیست. متاسفانه اطلاعات نادرستی در این زمینه منتشر شده که منجر به سردرگمی متقاضیان ایرانی شده است. طبق آخرین آمار منتشر شد از وزارت علوم ایران در سال ۱۴۰۲ فقط دو دانشگاه قبرس شمالی در این لیست قرار دارد.(اطلاعات تکمیلی)

نکته مهم۲: قرار نداشتن در لیست تایید وزارت علوم به معنای بی اعتبار بودن دانشگاههای قبرس نیست چرا که این دانشگاهها اعتبار بین المللی دارند و همانطور که در بالا ذکر شد مدارک اخذ شده از این دانشگاهها به راحتی قابل ارزیابی وتایید برای ادامه تحصیل یا کار در سایر کشور‌ها است.

نکته مهم۳: برای آن دسته از متقاضیانی که نیازمند تایید از وزارت خانه‌های ایران هستند باید از طریق شروع تحصیل در قبرس (به علت شرایط آسان اقدام نمایند) و سپس ادامه تحصیلات را در دانشگاههای زیر مجموعه دانشگاه اولیه و همچنین مورد تایید وزارت علوم کامل نمایند. در این خصوص از تیم راهجو مشاوره تخصصی بگیرید.


شرایط تحصیل قبرس

شرایط پذیرش دانشگاه‌های قبرس شمالی

شرایط تحصیل در قبرس شمالی ممکن است برای دانشجویان با ملیت های مختلف متفاوت باشد. ما در این بخش فقط شرایط تحصیل برای دانشجویان ایرانی را بررسی کرده ایم. برخی از این شرایط عمومی و جهت خروج از ایران است و برخی دیگر مختص دانشگاه‌های قبرس .

 • مدرک تحصیلی: در هر مقطعی که نیاز به ادامه تحصیل دارید باید مدارک مقطع قبلی را در اختیار داشته باشید. بعنوان مثال چنانچه قصد تحصیل در مقطع دکتری قبرس شمالی دارید باید مدارک فارغ تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد را ارائه دهید . به طور کلی حداقل مدرک مورد نیاز جهت تحصیل در دانشگاههای قبرس «دیپلم» است. مدارک دانشگاه‌های ایران برای قبرس شمالی معتبر است.
 • شرط سنی: در اکثر دانشگاه ‌های قبرس شرط سنی حداکثر وجود ندارد ولی متقاضی باید حداقل سن ۱۷
 • تکمیل مدارک ثبتنام و درخواست از دانشگاه مربوطه: این مورد توسط ایجنت راهجو بصورت رایگان انجام می‌شود.
 • عدم سوء پیشینه کیفری: بایستی این گواهی را از ایران تهیه کنید. در حال حاضر این گواهی از طریق دفاتر خدمات قضایی و با داشتن سامانه ثنا صادر می‌شود. لازم به ذکر است این مورد الزامی برای همه دانشگاه‌های قبرس نیست.
 • داشتن معافیت تحصیلی یا پایان خدمت جهت خروج از مرز برای پسران
 • تست PCR: فقط در مواقع پندمی کرونا مورد نیاز است. برای گرفتن گواهی سلامت باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز به یکی از آزمایشگاههای ایران مراجعه نموده و برگه تست را تحویل بگیرید. این برگه هنگام ورود به قبرس کنترل می شود.
 • مدرک زبان انگلیسی: داشتن مدرک زبان الزامی نیست و امکان تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان وجود دارد. در این حالت فرد متقاضی باید در آزمون زبان ورودی دانشگاه شرکت کند و حد نصاب قبولی را کسب کند. این آزمون در سطح آسان و معمولا چندین نوبت قبل از شروع ترم برگزار می شود و چنانچه به هر دلیل نمره قبولی کسب نشود، متقاضی باز هم دانشجو محسوب می‌شود ولی باید در کلاسهای زبان شرکت کند. در صورت داشتن مدرک زبان در جدول برخی موارد را جهت نمونه آورده ایم.
دانشگاهمقطع تحصیلینمره
دانشگاه بین المللی قبرسدر اکثر مقاطع و رشته ها آیلتس ۵.۵ یا معادل
دانشگاه آمریکایی گیرنهکلیه رشته بجز زیر مجموعه پزشکیآیلتس ۵.۵ یا معادل
دانشگاه آمریکایی گیرنهداروسازی و پزشکی آیلتس ۶ یا معادل
دانشگاه نیر ایست قبرسدر اکثر رشته ها تافل ۶۰ یا معادل
جدول نمونه نمرات زبان

شرایط تحصیل در قبرس شمالی برای دانشجویان انتقالی

کلیه دانشجویان انتقالی از دانشگاه های معتبر دنیا امکان تحصیل در قبرس شمالی دارند. در این حالت دانشجویان گرامی علاوه بر مدارک ذکر شده نیاز به ارایه موارد زیر دارند

 • ۱- ریز نمرات از دانشگاه مبدا
 • ۲- ارایه محتوای دروس که با نامهای course content یا course description شناخته می شود.

مدارک لازم پذیرش دانشگاه‌های قبرس شمالی

علاوه بر مدارک فوق سایر مدارک عمومی زیر جهت اپلای دانشگاه‌های قبرس مورد نیاز است.


زمان پذیرش دانشگاههای قبرس
تحصیل در قبرس شمالی

اگر قصد دارید برای دانشگاه های قبرس اپلای کنید، دانستن زمانی پذیرش بسیار مهم است. اکثر دانشگاه های قبرس بر اساس سیستم ترمی با دو ترم در یک سال تحصیلی کار می کنند. ترم اول معمولا در سپتامبر (نیمه شهریور) شروع می شود و در ژانویه(اواخر دی) به پایان می رسد، در حالی که ترم دوم در فوریه (هفته اول اسفند) شروع و در جون(تیر ماه) به پایان می رسد.

زمان پذیرش دانشگاه‌های قبرس معمولاً چند ماه قبل از شروع ترم تحصیلی آغاز می شود. برای نیمسال اول زمان پذیرش از فوریه( اسفند) شروع و تا جولای(مرداد) ادامه دارد. به طور مشابه، برای نیمسال دوم پذیرش از آگوست (شهریور) باز می شوند و آخرین مهلت ارسال تا دسامبر (اوایل دی) است.

شایان ذکر است برخی رشته ها (مانند رشته دندانپزشکی در دانشگاه CHSSU ) ممکن است در نیمسال دوم پذیرش نداشته باشد. همچنین برخی از دانشگاهها دروس تحصیلی را بصورت کمیته( سالی واحدی) ارائه می‌دهند. بنابر این جهت اطمینان از تاریخهای دقیق از طریق ایجنت دانشگاه یا برنامه های اعلام شده در وبسایت دانشگاه اقدام کنید.

علاوه بر دو ترم تحصیلی اصلی، ترم تابستان نیز وجود دارد که با توجه به زمان کوتاه آن فرصت مناسبی جهت شرکت در برخی دوره ها مثلا دوره زبان انگلیسی است. این دوره معمولا از جولای(تیر) شروع می‌شود و تا آگوست(اواخر مرداد) ادامه دارد. چنانچه بهر دلیل از زمان پذیرش دانشگاه‌های قبرس عقب ماندید نا امید نشوید زیرا ممکن است شرایط اپلای تا زمان حذف و اضافه ترم تحصیلی جدید وجود داشته باشد. در این خصوص از ایجنت خود کمک بگیرید.


هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و سبک زندگی دانشجو متغیر است. ولی در مجموع هزینه زندگی دانشجویی در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. توجه داشته باشید که مخارج دانشجویی در قبرس شمالی بر حسب لیر است ولی در بخش زیر به منظور سهولت از معادل دلاری آن استفاده کرده ایم؛

خوابگاه و اقامت: یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های دانشجویان، محل اقامت است. هزینه اجاره یک اتاق در یک آپارتمان بصورت مشترک حدودا بین 100 تا 300 دلار در ماه است، در حالی که یک آپارتمان یک خوابه بصورت انفرادی حدود 300 تا 500 دلار در ماه هزینه دارد. البته اکثر دانشگاه های قبرس خوابگاههایی در محوطه خود دارند که می تواند هزینه های اسکان دانشجویی را کاهش دهد.

غذا: هزینه خورد و خوراک یکی دیگر از هزینه های مهمی است که باید در نظر گرفت. یک وعده غذایی در یک رستوران می تواند حدود 6 تا 10 دلار هزینه داشته باشد، در حالی که یک وعده غذایی در یک رستوران سطح پایین‌تر حدود 3 تا 6 دلار است. دانشجویان همچنین می توانند با آشپزی در خانه یا استفاده از سرویس غذای خوابگاه در مخارج خود صرفه جویی کنند. هزینه مواد غذایی برای یک هفته حدودا بین 20 تا 40 دلار است.

هزینه حمل و نقل در قبرس شمالی نسبتا پایین است. اکثر دانشگاهها در قبرس سرویس های ایاب ذهاب دارند که بصورت رایگان در مسیر بین دانشگاه و مرکز شهر در حرکت هستند. کرایه اولیه تاکسی ها نیز حدودا ۲تا ۳ دلار است. علاوه بر آن وسایل نقلیه ای بنام ‌دولموش در قبرس شمالی هستند که نرخ ارزان‌تری دارند. خرید ماشین شخصی نیز یکی دیگر گزینه های رفت آمد است چرا که قیمت ماشین در قبرس شمالی بسیار ارزانتر از ایران است.

هزینه دانشگاه قبرس: از نظر شهریه تحصیل در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر است. متوسط شهریه سالانه برای رشته‌های کارشناسی حدود 2200 تا 4000 دلار و برای رشته های زیر مجموعه پزشکی حدودا بین ۲۲۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در سال است.

در مجموع هزینه تحصیل در قبرس شمالی حدودا بین 5000 تا 10000 دلار در سال است که شامل هزینه های تحصیل، اقامت، غذا، حمل و نقل و سایر مخارج می شود. با این حال، دانشجویان می توانند بوسیله بورسیه تحصیلی یا کار پاره وقت در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

آیتم متوسط هزینه به دلار
شهریه سالیانه دانشگاه $2,000 – $7,000
اجاره خانه یا خوابگاه (یکسال)$2,400 – $4,800
آب، برق، اینترنت (یک ماه)$50 – $100
حمل و نقل (یک ماه)$50 – $100
غذا (یک ماه)$150 – $300
کتاب و لوازم (در سال)$200 – $500
بیمه سلامت (در سال)$250 – $500
کلاسهای زبان عمومی یکسال
(اختیاری)
$1,000 – $2,000
جدول هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در قبرس شمالی

برای اطلاع از سایر هزینه های زندگی در قبرس شمالی مقاله زیر را مطالعه کنید.

هزینه های زندگی در قبرس شمالی و مقایسه با قبرس جنوبی


کار دانشجویی قبرس:

کار دانشجویی در قبرس شمالی راهی عالی برای دانشجویان است تا در حین تحصیل بخشی از مخارج خود را جبران کنند. اجازه کار دانشجویی در قبرس بسته به زمان سال تحصیلی متفاوت است. در طول ترم، دانشجویان مجاز به حداکثر 20 ساعت کار در هفته هستند، در حالی که در فصل تعطیلات، می‌توانند تا 40 ساعت در هفته کار کنند. اگر چه کنترل و نظارت دقیق در میزان ساعت کاری انجام نمی‌شود ولی توجه به این نکته ضروری است که دانشجویانی که بیش از ساعات مجاز کار می کنند ممکن است با عواقب قانونی مواجه شوند، بنابراین بهتر است محدودیت ها را رعایت کنید.

درامد کار دانشجویی در قبرس بسته به نوع شغل و صنعت متفاوت است. برخی از مشاغل محبوب برای دانشجویان شامل کار در کافه ها، بارها، رستوران ها و فروشگاه های خرده فروشی است. دستمزد ساعتی برای این مشاغل معمولاً بین ۳.۵ تا ۵ یورو در ساعت است. برخی دیگر از دانشجویان نیز کارهای آزاد مانند تدریس خصوصی ،انجام پروژه یا کار در کتابخانه دانشگاه و… را انتخاب می‌کنند.

توصیه می‌شود قبل از مهاجرت تمکن مالی و پوشش هزینه های تحصیلی را بررسی کنید و به هیچ عنوان به امید کار دانشجویی مهاجرت نکنید!


بورسیه تحصیلی قبرس شمالی

پس از انتخاب دانشگاه نوبت به گرفتن بورسیه قبرس می‌رسد. شرایط بورسیه قبرس ممکن است برای دانشجویان بین المللی متفاوت باشد اما برای دانشجویان ایرانی معمولا بورس تحصیلی قبرس در اکثر دانشگاه‌ها ۵۰درصد در نظر گرفته می‌شود.

وقتی صحبت از بورس تحصیلی در قبرس به میان می آید، بسیار مهم است که از همان ابتدا به دنبال یک بورسیه تحصیلی کامل باشید. به این دلیل که دانشگاه های قبرس پس از تکمیل ثبت نام اولیه اجازه تغییر در مبلغ بورسیه را نمی دهند. به عنوان مثال، اگر دانشجویی برای بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در دانشگاه آداکنت درخواست دهد و 50٪ بورس تحصیلی دریافت کند، اما بعداً متوجه شود که بورسیه فول فاند قبرس (بورسیه ۱۰۰٪) در زمان درخواست در دسترس بوده است، نمی توانند مبلغ بورسیه خود را تغییر دهد. بنابراین، انجام تحقیقات کامل و هدفمند برای دریافت بالاترین فاند تحصیلی ممکن هنگام پذیرش دانشگاه های قبرس بسیار مهم است. ایجنت‌ها این اطلاعات را بصورت دقیق در اختیار دارند.

دانشگاههای قبرس معمولا بورس مازاد را در اختیار نمایندگی ها که به عنوان «ایجنت» شناخته می‌شوند قرار می‌دهند. بعنوان مثال دانشگاه آداکنت قبرس بطور معمول تخفیف شهریه ۵۰درصدی به دانشجویان ایرانی ارائه می‌دهد ولی امکان اخذ بورسیه مازاد ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی از طریق نمایندگی های مجاز وجود دارد و دانشگاه بصورت مستقیم چنین بورسیه ای را به متقاضی ارائه نمی دهد. چنانچه در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتر دارید «ایجنت قبرس» را مطالعه کنید.

موسسه بین المللی راهجو بواسطه خوش‌نامی و خدمات رایگان در سالیان گذشته موفق به اخذ نمایندگی قانونی از بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی شده است و کلیه خدمات شامل تکمیل فرم های ثبتنام و گرفتن بورسیه مازاد را بصورت رایگان انجام می‌دهد. همین الان اقدام کنید!


بهترین رشته های تحصیلی در قبرس

 • پزشکی و زیر مجموعه پزشکی: تحصیل در رشته‌های پزشکی در قبرس شمالی از محبوب‌ترین برنامه‌های دانشگاهی در این کشور است. یکی از دلایل آن پوشش قابل ملاحظه هزینه های تحصیلی با بورسیه پزشکی ،دندانپزشکی و بورسیه داروسازی قبرس است. بعنوان مثال، رشته دندانپزشکی که توسط دانشگاه KSTU ارائه میشود بین ۵۰ تا ۷۵ درصد هزینه ها را پوشش می‌دهد.
 • بلاکچین و ارزدیجیتال: با ظهور تکنولوژیهای جدید، تحصیل بلاک چین و ارز دیجیتال در قبرس وبرنامه های مرتبط با آن به طور فزاینده ای محبوب شده‌اند. دانشگاه شرق نزدیک مدرک کارشناسی ارشد در ارز دیجیتال را ارائه و سرفصل‌هایی مانند رمزنگاری، اقتصاد و علوم کامپیوتر را پوشش می دهد.
 • حقوق بین الملل: تحصیل رشته حقوق در قبرس شمالی بدلیل تنوع در دانشگاه‌های مختلف بسیار محبوب است.
 • رشته‌های مهندسی: بسیاری از دانشگاه های قبرس برنامه های مهندسی را با تمرکز بر رشته‌هایی چون مهندسی عمران، مهندسی برق و مهندسی مکانیک ارائه می دهند. به عنوان مثال، دانشگاه مدیترانه شرقی دوره کارشناسی ارشد در مهندسی عمران ارائه می دهد که موضوعاتی مانند تجزیه و تحلیل سازه، مهندسی ژئوتکنیک و مهندسی حمل و نقل را پوشش می دهد. یا مثلا در زمینه لیسانس مهندسی برق و الکترونیک، سرفصل‌های پردازش سیگنال دیجیتال، سیستم های کنترل و ریزپردازنده ها آموزش داده ‌می‌شود. همین تنوع در رشته های مهندسی باعث جذب دانشجویان بین المللی و مخصوصا دانشجویان ایرانی شده است.
 • هنر : به علت برخی محدودیت ها در ایران مانند رشته‌های رقص یا مد و فشن تمایل دانشجویان برای تحصیل هنر در قبرس بیشتر شده است. رشته‌های هنری مانند نقاشی، مجسمه سازی، غذا و سفره‌آرایی، چاپ و عکاسی در قبرس بسیار محبوب هستند.

تحصیل پزشکی در قبرس یکی از موراد پرطرفدار در میان دانشجویان بین‌المللی است که قصد دارند در یک کشور با کیفیت بالا و هزینه مناسب تحصیل کنند. قبرس دارای چندین دانشگاه معتبر در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است که این دوره ها را به زبان ترکی یا انگلیسی ارايه می‌دهند. این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه Ciu، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه مدیترانه شرقی. دوره تحصیل پزشکی در این دانشگاه‌ها ۶ سال بطول می‌انجامد که شامل فازهای پیش‌بالینی و بالینی است. معمولا دوره های پزشکی بصورت دوره مشترک با کشور ترکیه برگزار می‌شود. مدارک فارغ التحصیلی دانشجویان دارای اعتبار بین المللی است.

تحصیل دندانپزشکی در قبرس نیز یکی دیگر از رشته‌های پر تقاضا برای دانشجویان بین المللی ایرانی است که می‌خواهند در یک رشته پر‌درآمد و مورد نیاز کلیه کشورها تحصیل کنند. قبرس شمالی دارای چندین دانشگاه خوش‌نام در این زمینه است که دوره های ۵ ساله دندانپزشکی را به دو زبان انگلیسی یا ترکی ارائه می‌دهد. این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه kstu دانشگاه ciu و دانشگاه EMU. دندان پزشکی دارای دروس تئوری و عملی در زمینه‌های مختلف است که رفته رفته از سال دوم بر تعداد واحدهای عملی افزوده می‌شود. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند مدرک خود را در سراسر جهان به رسمیت بشناسند و در کلینیک‌ها و مراکز دندانپزشکی مشغول به کار شوند.


ویزای تحصیلی قبرس شمالی

پس از بررسی و انتخاب دانشگاه، نوبت به گرفتن ویزای دانشجویی قبرس شمالی می‌رسد. خوشبختانه اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی برای ایرانیان چندان دشوار نیست چراکه قبرس شمالی قوانین حاکمیتی را از ترکیه میگیرد و ترکیه برای ایرانیان ویزا ندارد. در واقع ویزای تحصیلی قبرس شمالی بصورت فرودگاهی برای متقاضی صادر می‌شود. علیرغم اینکه شرایط اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی دشوار نیست اما ذکر یک نکته بسیار ضروری است؛

متاسفانه در سالیان اخیر به علت مهاجرتهای غیر قانونی ،سختگیری فرودگاهی در بدو ورود قبرس شمالی بسیار شدید شده است و بارها شاهد دستگیری و بازداشت شهروندان حتی بدون دلیل موثق از سوی ماموران فرودگاه ارجان قبرس بوده ایم!. متاسفانه در چنین شرایطی فرد بازداشت شده پس از بازجویی به کشور دیپورت می‌شود و شرایط بازگشت مجدد بسیار دشوار و گاها غیر ممکن میشود! لذا توصیه می‌شود فرآیند اخذ ویزای تحصیلی را از طریق ایجنت های با تجربه انجام دهید تا هماهنگی فرودگاهی در بدو ورود شما انجام شود.

ویزای تحصیلی قبرس برای افغانها

اتباع افغانستان میتوانید برای تحصیل در قبرس شمالی اقدام نمایند ولی سختگیری ورود به خاک این کشور برای اتباع افغان بیشتر است. در صورتی که مدارک تحصیلی و اقامتی شما قانونی و مورد تایید است میتوانید از طریق همکاران ما در موسسه بین المللی راهجو اقدام نمایید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی قبرس

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی قبرس شمالی همان مدارک ثبت نام دانشگاه است که باید بصورت اصلی (غیر کپی) در اختیار داشته باشید. شایان ذکر است در خصوص هزینه ویزای تحصیلی قبرس شمالی برای متقاضیانی که از طریق موسسه بین المللی راهجو اقدام می‌نمایند رایگان است. علاوه بر آن ترنسفر فرودگاهی در هنگام ورود به قبرس شمالی بصورت رایگان در اختیار دانشجویان گرامی قرار میگیرد.


اقامت قبرس شمالی از طریق تحصیل در قبرس

یکی از مزایای مهم تحصیل در قبرس شمالی امکان اخذ اقامت برای خانواده از طریق اقامت دانشجویی قبرس است. تحصیل در قبرس علاوه بر فارغ التحصیلی در دانشگاههای بین المللی، تجربه زندگی خانوادگی در خارج از کشور است. وقتی دانشجو از طریق اقامت تحصیلی در قبرس شمالی حضور دارد، همسر، فرزندان یا والدین متقاضی نیز می‌توانند از اقامت قبرس شمالی بهره مند شوند. در این شرایط نیازمند به انجام امور اداری و آزمایشات سلامت و ارائه برگه تمکن مالی است. شایان ذکر است اقامت خانواده از طریق اقامت دانشجویی قبرس مربوط به شرایط ثبتنام نیست و نیازمند انجام مراحل قانونی جداگانه است. متقاضیانی که از طریق موسسه بین المللی راه‌جو اقدام به ثبت نام میکنند، می‌توانند از این خدمات بصورت رایگان بهره‌مند شوند.


عکس دانشگا‌ه های قبرس شمالی

گالری تصاویر دانشگاههای قبرس


سوالات پر تکرار تحصیل درقبرس

هزینه های زندگی در قبرس برای دانشجویان چقدر است؟

هزینه های زندگی شامل شهریه های دانشگاه و هزینه زندگی است .شهریه ها معمولا بین ۲۰۰۰ دلار تا ادامه مطلب

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی کدام است؟

دانشگاه‌های GAU – CIU – NEU- MEU- ADAKENT -KSTU بهترین دانشگاههای قبرس شمالی هستند

رتبه بندی دانشگاه های قبرس شمالی چند است؟

بهترین دانشگاههای این کشور رتبه ای زیر ۱۰۰۰ دارند

شرایط تحصیل در خارج از کشور در قبرس چگونه است؟

حداقل سن تحصیل در دانشگاههای قبرس ۱۷ سال است . دانشجویان پسر باید شرایط معافیت تحصیلی و خروج از کشور داشته باشند. علاوه بر آن برخی از دانشگاههای قبرس به گواهی سو پیشینه نیازمند هستند.

آیا شرایط ورود به دانشگاه های قبرس شمالی دشوار است؟

دانشگاههای قبرس نیاز به مدارک زبان انگلیسی ندارد و از این بابت نسبت به دانشگاههای اروپایی راحتتر است.

مراحل درخواست پذیرش و بورسیه دانشگاه های قبرس چگونه است؟

متقاضی ابتدا رشته مورد نظر در دانشگاه مورد نظر را انتخاب می‌کند و سپس مدارک لازم اسکن شده را در اختیار نمایندگی دانشگاه قرار می‌دهد. ایجنت دانشگاه معمولا کمتر از ۳روز این فرایند را تکمیل میکند. در مرحله بعدی متقضی باید با در اختیار داشتن اصل مدارک قبل از شروع ترم به قبرس شمالی مهاجرت نماید و اصل مدارک به همراه شهریه را به دانشگاه تحویل دهد.

تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه؟

هر دو کشور ترک زبان هستند. در ترکیه دانشگاههای معتبر و متعددی وجود دارد ولی عموم این دانشگاهها نیازمند مدرک زبان و آزمون ورودی هستند. دانشگاههای قبرس شمالی علیرغم اعتبار بین المللی شرایط راحتتری جهت پذیرش دارند.

آیا پذیرش رایگان دانشگاه قبرس امکان پذیر است.

بله؛ موسسه بین المللی راهجو نماینده قانونی برترین دانشگاههای قبرس شمالی است و فرآیند ثبتنام و اخذ پذیرش از این دانشگاهها بصورت رایگان انجام می‌شود. شایان ذکر است پذیرش رایگان به معنی تحصیل رایگان نیست!

هزینه خوابگاه و غذا برای تحصیل در قبرس شمالی چقدر است؟

هزینه خوابگاه بهمراه خورد و خوراک حدودا ۲هزار الی ۳هزار یورو در سال است.

شروع ترم تحصیلی اول و دوم دانشگاههای قبرس چه زمانی است؟

شروع ترم اول از اوایل ماه سپتامبر( نیمه دوم شهریور) و شروع ترم دوم از فوریه ( نیمه بهمن ماه) است.

آیا میتوانم از ترم دوم (بهمن) برای تحصیل در دانشگاههای قبرس اقدام کنم؟

در بیش از ۹۰درصد رشته ها امکان ورودی از ترم بهمن ماه فراهم وجود دارد اما در برخی از رشته ها مانند پزشکی معمولا ورودی ترم دوم ارائه نمی‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر با ما در تماس باشید.


برچسب ها:


نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4.7 توسط 65نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

Telegram
WhatsApp
Twitter
Facebook
LinkedIn

22 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع تحصیل در قبرس»

 1. سلام وقت بخیر
  من کارشناسی ارشد ژنتیک مولکولی را در ایران گرفتم
  آیا امکان داره در رشته ژنتیک پزشکی مقطع دکتری ادامه تحصیل بدم؟
  اگه امکان داره کدام دانشگاه ها؟
  یا اینکه مجبورم ژنتیک انسانی کارشناسی ارشد در قبرس بگیرم؟سپس اگه خواستم پی اچ دی ژنتیک پزشکی ادامه بدم
  لطفا راهنماییم کنید
  با سپاس

  1. مرضیه حمیدی گرامی به راهجو خوش آمدی
   لیست رشته های ارشد و دکترا در دانشگاه neu بررسی کنید. رشته های مد نظر شما موجود است . در خصوص امکان تحصیل باید مدارک شما بررسی شود. لطفا مدارک را برایمان ارسال کنید تا مشاوره دقیق تر از طریق استاد راهنما در اختیار شما قرا رگیرد.

 2. درود
  پسرم کلاس نهم یا بعبارتی آخر دوره اول متوسطه است. برای شروع سه سال دوم متوسطه میتواند اونجا ادامه تحصیل دهد؟ و یا اینکه نه فقط سال آخر بیاد اونجا؟
  پیشنهاد شما؟

  1. شهردمی عزیز درود بر شما
   امکان تحصیل در مدارس قبرس شمالی در هر مقطعی بلافاصله بعد از تحصیلات ایران وجود دارد. فقط شرایط سنی باید رعایت شود. همچنین جهت استفاده از مدارس دولتی ترکی باید در آزمون زبان ترکی شرکت کنید یا مدرک ترکی داشته باشید.
   از تماس شما با راهجو متشکریم

 3. سلام من قبرس شمالی زندگی میکنم و سال دوازدهم را دارم شروع میکنم یعنی دیپلمم رو توی قبرس میگیرم و این به معنی اینه که هزینه تحصیلم در دانشگاه به لیر محاسبه میشه
  خواستم بپرسم برای ورود به دانشگاه امتحانی مثل کنکور از ما نمیگیرن ؟ و اینکه دانشگاه رشته ژنتیک هم داره ؟

 4. سلام وقتتون بخیر لیسانس صنایع غذایی دارم میخام برای ارشد اقدام کن حتما باید در رشته کارشناسیم ادامه تحصیل بدم؟ و اینکه بخام مهر برم دانشگاه کی باید اقدام کنم الان دیره؟

  1. ندا عزیز سلام: به راه جو خوش آمدی:
   برای ارشد میتوانید در برخی رشته ها مثل مدیریت نیز شرکت کنید. جهت ثبت نام در اسرع وقت تصویر مدارک را برای همکاران ما ارسال کنید تا پذیرش مهرماه برایتان اخذ کنیم

 5. سلام خسته نباشید. من دیپلم برق صنعتی دارم میتونم توی دانشگاه های قبرس شمالی تو رشته خودم یا رشته های دیگه تحصیل کنم؟ و اینکه حتما باید پیش دانشگاهی بریم یا نه

  1. aliheshmati عزیز درود بر شما، جواب اول : بله می توانید در رشته خودتان ادامه تحصیل دهید. پاسخ دوم: اگر دیپلم شما بدون پیش دانشگاهی است موردی ندارد و می توانید در قبرس ادامه تحصیل دهید.

 6. سلام. وقتتون خوش.
  میخواستم در مورد پذیرش دانشگاههای قبرس بدونم.
  ۱).آیا خود فرد میتونه شخصا اقدام بکنه و از بورسیه هاش استفاده بکنه؟
  ۲). آیا داشتن مدرک زبان برای تحصیل اجباری هست؟
  ۳). آیا با داشتن مدرک ادبیات ایران میتوان برای دندانپزشکی اقدام کرد یا نه؟
  ۴). آیا در دانشگاه علوم بهداشت یا آداکانت قبرس میتوان با پرداخت هزینه یکباره ۵ ساله مثلا ۱۷ هزار دلار بدون مدرک زبان به تحصیل پرداخت؟
  ۵). آیا دانشگاههای قبرس شرط معدل دارند و یا برای ایرانیهایی که مدرک ریاضی با معلم پایین از اروپا دارند هم میشه برای دندانپزشکی اقدام کرد؟
  ۶). در نهایت چه خود فرد و چه موسسه اگر فرم ثبت نام را تکمیل کنند و بفرستند، آیا پذیرش دانشگاه قطعی هست؟ یعنی فرد در دانشگاه بعنوان دانشجو پذیرفته میشه یا نه فقط مثل خیلیها برای سرگرمی و سیاه بازیه؟
  سپاس

  1. دینا عزیز؛ درود . به راهجو خوش آمدید
   ۱- هیچ ممنوعیتی برای ارسال شخصی مدارک به دانشگاه وجود ندارد ولی دانشگاههای قبرس بورسیه مازاد را فقط در اختیار نمایندگی ها (ایجنت agent) قرار میدهند. از طرفی هماهنگی امور ثبت نام ، خوابگاه ، ورود و تایید پلیس مهاجرت فرودگاه ، ترانسفر و غیره …. اگر مستقیم ثبت نام کنید، دانشگاه این خدمات را ندارد و هزینه های جانبی شما افزایش می یابد و امکان استفاده از خدمات نمایندگی بعد از ثبتنام مستقیم برای همیشه از بین می رود.
   ۲- خیر
   ۳- در برخی از دانشگاه ها ممکن هست. از مشاورین ما اطلاعات بگیرید.
   ۴- بله
   ۵- باید مدارک شما بررسی شود
   ۶- فرایند پذیرش تک مرحله ای و صرفاً تکمیل فرم نیست. و این تازه شروع ارتباط شما با دانشگاه است . به علت شلوغی دانشگها و عدم پاسخگویی کادر دانشگاهها به دانشجویان، این وظیفه به نمایندگی ها محول شده است. توجه داشته باشید بعد از ثبتنام فردی بصورت مستقیم، حتی اگر نیاز به یک کار کوچک غیر حضوری داشته باشید پرسنل دانشگاه این کار را انجام نمیدهند. در پایان توصیه می‌شود پذیرش را از طریق نمایندگی ها انجام دهید چون رایگان و بی دردسر است.

 7. سلام
  من پسرم دانشجو دندانپزشکی ترم ۴ دانشگاه زنگخور هست.
  میتونه به دانشگاه های قبرس شمالی که مورد تایید وزارت بهداشت باشند انتقالی بگیره؟
  چطور میتونه بورسیه شه؟

  1. فاطمه عزیز درود؛
   اطلاعی از شرایط دانشگاهی که گفتید ندارم ولی در حالت کلی انتقالی، در صورتی که دانشگاه مبدا استاندارهای دانشگاه قبرس داشته باشد امکانپذیر است و برخی از واحدها پذیرفته می‌شود. در مورد تایید وزارت بهداشت در حال حاضر بصورت مستقیم این امکان وجود ندارد مگر از طریق دانشجوی اکسچنج اقدام کنید. در این مورد از مشاوره رایگان ما استفاده کنید. اطلاعات تماس بالای صفحه است.

 8. سلام .تشکر بابت توضیحات کامل. یک سوال داشتم اگر مدرک دیپلم هنوز صادر نشده باشد امکان ثبت نام برای مهاجرت تحصیلی به قبرس هست؟ چون بعدش شرایط سربازی پیش میاد و مشمول خدمت میشم.

  1. شروین عزیز؛ درود. پاسخ خیر
   در مرحله ثبت درخواست اولیه توسط ما امکان ثبت با اسکن مدارک وجود دارد . اما بلافاصله بعد از این مرحله نیاز به ارايه اصل مدرک دیپلم و ترجمه آن به دانشگاههای قبرس است . بنابر این اگر این مدرک را در اختیار ندارید امکان ثبتنام وجود ندارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه بین المللی راهـــجو، دارای مجوز ثبت رسمی در ایران است. جهت مشـــاوره‌رایــگان کلیک کنید:

حتما بخوانید...

هرگونه کپی برداری و استفاده از محتوای سایت حتی با ذکر منبع ممنــــوع است. جهت همکاری با موسسه بین المللی راهجو با ما در تماس باشید.