راهنمای جامع درباره آشنایی با کشور قبرس شمالی

نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4.6 توسط 41نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

فرم زیر را تکمیل نمایید. به زودی با شما تماس میگیریم.

قبرس شمالی

Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /home/raahjooc/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

آشنایی با قبرس شمالی، جواهری پنهان در مدیترانه

قبرس شمالی کشوری غنی از فرهنگ، تاریخ و زیبایی‌های طبیعی همچون جواهری در شرق مدیترانه می‌درخشد. جزیره قبرس سرزمینی از تضادها، از ویرانه های باستانی گرفته تا امکانات مدرن، از شهرهای شلوغ تا روستاهای آرام، از سواحل نیلگون تا کوه های ناهموار شما را مجذوب خود خواهد کرد. فرقی ندارد اگر علاقه‌مند به زندگی و سرمایه‌گذاری باشید یا صرفاً بخواهید گشتی در این جزیره بزنید و از تفریح و غذاهای محلی زیر نور خورشید لذت ببرید، همه چیز ایده آل است. در این راهنمای جامع درباره قبرس شمالی که به کوشش موسسه بین المللی راه‌جو تهیه شده است، به جنبه‌های مختلف این کشور زیبا، از تاریخ و فرهنگ و گردشگری گرفته تا تحصیل و سرمایه گذاری خواهیم پرداخت و با سفری مجازی بر فراز این جزیره زیبا اطلاعات عمومی درباره کشور قبرس شمالی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

عنوانتوضیح
نام رسمیجمهوری ترک قبرس
نام لاتین(Turkish Republic Cyprus (TRNC
پرچمپرچم قبرس شمالی
زبان رسمیترکی
پایتختنیکوزیا
جمعیت۳۳۰۰۰۰ نفر
مساحت۳۳۵۴ کیلومتر مربع
آب و هوامعتدل مدیترانه‌ای
پول رسمیلیر
پیش شماره خطوط۰۰۹۰
استاندارد برق۲۲۰ ولت (۳ شاخه)
اختلاف زمانی با ایران۳۰ دقیقه عقب تر

جغرافیا و آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالی

موقعیت، جمعیت، نقشه قبرس شمالی

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردینیا و سیسیلی سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه است. این جزیره با جمعیت کل حدود ۱.۲ میلیون به دو بخش شمالي و جنوبی تقسیم شده که قبرس شمالي با مساحت ۳۳۵۴ کیلومتر مربع و جمعیت حدودا ۳۳۰.۰۰۰ نفر در نیمه شمالی این جزیره واقع شده است. در گذشته قبرس را به علت منابع زیاد فلز مس میشناختند که نام Cyprus (قبرس) نیز برگرفته از کلمه انگلیسی Copper به معنای مس است. همسایگان جزیره قبرس به شرح زیر است:

 • از شمال: ترکیه
 • شرق: سوریه، لبنان و اسرائیل
 • جنوب: مصر و لیبی
 • غرب: یونان

View Larger Map

جغرافیای قبرس شمالی متشکل از کوه ها، جنگل ها و سواحل متنوع است. کوه های گیرنه در قسمت شمالی جزیره واقع شده اند و چشم انداز زیبایی از دریا را به نمایش می گذارند. بخش مرکزی و شرقی جزیره تحت تسلط دشت Mesaoria است که یک منطقه مهم کشاورزی محسوب می‌شود و حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت مرکبات، سیب‌زمینی، گندم، زیتون و جو است. شبه جزیره کارپاس که در شمال جزیره واقع شده، منطقه مهمی برای حیات وحش از جمله لاک پشت های دریایی و گونه های پرندگان بومی و مهاجر است.

آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالي مدیترانه ای با( زمستان های معتدل و تابستان های گرم) است. میانگین دمای هوا در تابستان حدود 30 درجه سانتیگراد است، در حالی که دمای زمستان حدودا به 15 درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. این جزیره بیشتر بارندگی خود را در ماه های زمستان دریافت می کند و تابستان ها معمولا بی بارش است. بهترین زمان برای سفر به قبرس شمالی در فصل بهار یا پاییز است که هوا معتدل‌تر است.

درباره آب و هوای قبرس شمالی بیشتر بدانیم


تاریخ قبرس شمالی (امپراتوری‌ها و جنگها)

جاهای دیدنی در قبرس شمالی
سمت راست سالامیس | سمت چپ بویوکهان

تاریخ قبرس شمالی پیچیده است و به هزاران سال پیش باز می گردد. در طول قرن‌ها، این منطقه تحت تأثیر امپراتوری‌ها و قدرت‌های متوالی از جمله ایرانی‌ها، رومی‌ها، یونانی‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها قرار گرفته است. هر یک از این امپراتوریها با تاثیر به جای گذاشته، فرهنگ، آداب و رسوم و سنت های این منطقه را شکل دادند.

چت در گروه تلگرام ایرانیان قبرس شمالی

یکی از مهمترین رویدادهای تاریخ قبرس شمالي، تقسیم جزیره در سال 1974 بود که پس از یک دوره تنش بین یونانی و بخش ترک قبرس رخ داد. در ابتدا با حمایت یونان یک کودتا در جزیره شکل گرفت و این جزیره در اختیار یونان قرار گرفت. در پاسخ، ترکیه به قبرس حمله کرد و در نهایت منجر به آتش بس و ایجاد مرزی بنام «خط سبز» شد که جزیره را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم کرد.

از آن زمان، قبرس شمالي خود را به عنوان یک کشور مستقل معرفی کرد ولی تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شد. اگر چه این درگیری‌ها در گذشته تأثیر عمیقی بر فرهنگ و اقتصاد منطقه گذاشت ولی با این وجود، قبرس شمالي در طول سال‌ها به توسعه و رشد خود ادامه داد و امروزه به مقصدی منحصر به فرد و جذاب برای مردم از سراسر جهان تبدیل شده است.

تسلط ایرانیان در کشور قبرس به امپراتوری هخامنشیان در قرن پنجم قبل از میلاد برمی گردد. در این دوران، کشور قبرس یک منطقه با ارزش از لحاظ تجارت و منابع سنگ مس برای ایرانیها بوده. از نتایج آن دوران معماری و هنر ایرانی با نمونه هایی از سفالگری و فلزکاری به سبک ایرانی در محوطه های باستان شناسی کشور قبرس به جای مانده است.

علاوه بر امپراتوری هخامنشی، این جزیره برای مدت کوتاهی توسط امپراتوری ساسانی، یکی دیگر از سلسله های ایرانی، در قرن هفتم پس از میلاد اداره می شد. در این زمان، جزیره شاهد گسترش دین زرتشتی، و همچنین ساخت چندین ابنیه و آثار عمومی جدید بوده است. اگرچه نفوذ ایران در کشور قبرس ممکن است به اندازه سایر امپراتوری های حاکم بر این جزیره مانند یونانی ها و عثمانی ها برجسته نباشد، ولی برخی آثار تاریخی و فرهنگی مانند ضرب سکه برای اولین بار در تاریخ این جزیره توسط ایرانی ها یادآور آن دوران است.

یکی از نمونه های باستانی به‌جا مانده از دوران ایرانی ها آثار شهر تاریخی سالامیس است که در ساحل شرقی جزیره قرار دارد. سالامیس یک شهر مهم در دوره ایرانی‌ها بود که توسط اردشیر سوم به تصرف درآمد و بعدها به مرکز عمده فرهنگ و تجارت یونان تبدیل شد. امروزه، بازدیدکنندگان می توانند بقایای ابنیه تئاتر، و حمام های رومی و دیگر سازه ها را تماشا کنند. دیگر مکان‌های باستان‌شناسی و تاریخی مهم در قبرس شمالي که قدمت آن‌ها به دوره سلطنت ایرانیان برمی‌گردد عبارتند از: سولی، کاخ وونی و ویرانه‌های شهر باستانی ماریون.

منبع ویکیپدیا wikipedi

طرح کوفی عنان در قبرس شمالی

در ۳۱ مارس ۲۰۰۴ با پیشنهاد سازمان ملل متحد به منظور رفع مشکلات بین قبرس شمالی و جنوبی ، طرحی ارائه شد تا پس از همه پرسی هر دو بخش شمالی و جنوبی بصورت دو ایالت جدا ولی زیر نظر یک دولت فدرال با سرود ملی و قانون اساسی مشترک قرار بگیرند و ساکنین یونانی و ترکی قبرس بتوانند با نسبت حداکثر ۲۸ درصد از جمعیت بین بخش شمالی و جنوبی مهاجرت کنند. ولی ۷۵.۸درصد از یونانی های ساکن قبرس به آن رای منفی دادند و این طرح شکست خورد. از آنجا که در آن زمان ریاست سازمان ملل به عهده آقای کوفی عنان بود ، این طرح بنام «کوفی عنان » معروف شد. منبع


فرهنگ و سنتهای قبرس شمالي

غذاهای قبرس شمالی

خوراکی ها و غذاهای قبرس شمالی: یکی از متمایزترین جنبه‌های فرهنگ این کشور ، غذاهای قبرس شمالي است که ذائقه همه را راضی می‌کند. غذاهای قبرس شمالي به شدت تحت تاثیر آشپزی ترکی و یونانی و همچنین منطقه خاورمیانه و مدیترانه است. توریست ها از تنوع وسیع خوراکی ها، از پنیر و نوشیدنی‌ گرفته تا روغن‌های زیتون محلی که از ارزشمندترین گنجینه‌های آشپزی منطقه هستند، لذت میبرند. در زیر لیستی از محبوترین غذاهای قبرس شمالی را بر اساس منبع معتبر tasteatlas که خوراکی های دنیا را بررسی میکند آورده ایم.

 • Meze: (مزه) سینی از غذاهای کوچک است که به عنوان پیش غذا سرو می شود. در این سینی معمولاً غذاهایی مانند هوموس، دولمه (برگ های انگور شکم پر) و پنیر هالومی کبابی قرار می‌دهند. اگر سینی مزه را سفارش دهید در واقع کلی غذاهای خوشمزه با مقدار کم نوش جان می‌کنید.
 • Kleftiko: کلفتیکو یک غذای گوسفندی آرام پز است که در تنور سفالی پخته می شود. گوشت فوق العاده لطیف و خوش طعمی دارد و اغلب با سیب زمینی و سبزیجات سرو می شود.
 • سبزیجات شکم پر: سبزیجات شکم پر جزء اصلی ترین غذاهای قبرس شمالی هستند که درون سبزیجاتی مانند فلفل، بادمجان و کدو سبز بوسیله برنج، پیاز و سبزی شکمپر می‌شود.
 • پنیر هالومی: هالومی پنیر نیمه سختی است که از مخلوط شیر گوسفند و بز تهیه می شود وسپس بصورت کبابی یا سرخ شده مصرف می‌شود که طعم بسیار خوبی دارد.
 • باقلوا: باقلوا شیرینی محبوب قبرسی ها است که از لایه های خمیر فیلو، مغز پسته و شربت درست می شود. این شیرینی خوشمزه اغلب با یک فنجان قهوه ترک یا چای سرو می شود.
 • قهوه قبرسی: قهوه قبرسی بسیار معطر و به رنگ تیره است که در فنجان های کوچک سرو می شود. اگر به این کشور سفر کردید لذت نوشیدن یک فنجای قهوه در محیط های دنج را از دست ندهید.
 • علاوه بر خوراکی های بالا، قبرس شمالي به خاطر غذاهای دریایی لذیذ و خوشمزه اش از جمله اختاپوس، کالاماری و ماهی دریایی نیز شناخته شده است. بسیاری از رستوران ها در قبرس شمالی انواع غذاهای بین المللی از جمله اغذیه ایتالیایی، چینی و هندی را نیز ارائه می دهند.

به طور کلی، غذاهای قبرس شمالي انعکاسی از تأثیرات فرهنگی متنوع آن است. فرقی نمی کند که آدم خوش خوراکی باشید یا صرفاً به دنبال یک غذای خاص باشید، این کشور مطمئناً ذائقه شما را راضی خواهد کرد.

زنان قبرس شمالی

موسیقی: موسیقی قبرس شمالی بخش جدایی‌ناپذیر فرهنگ این کشور است و امروزه نوای سنتی و رقص محلی هنوز هم محبوب هستند. این جزیره دارای سازهای بومی مانند عود، ساز و زورنا است که در عروسی ها، جشن ها و سایر رویدادهای فرهنگی در سراسر منطقه استفاده می شوند.

رقص در قبرس شمالی: حرکات موزون یک میراث فرهنگی در این کشور است که هنوز هم بصورت گسترده انجام می شود. رقص‌های محلی سنتی قبرس شمالی مانند «زیبک»، «هاساپیکو» و «کارسیلاما» معمولاً در عروسی‌ها، جشن‌ها و سایر رویدادهای فرهنگی اجرا می‌شوند. این رقص ها اغلب شامل حرکات موزون دست و پا و رقص هماهنگ گروهی است.

رقص سنتی “Zeybek” که از دریای اژه ترکیه سرچشمه گرفته یک رقص انفرادی مردانه است که با حرکات پرانرژی و آکروباتیک انجام می‌شود. “Hasapiko” یک رقص محلی یونانی است که توسط جامعه ترک کشور قبرس انجام می‌شود. «Karsilama» رقص زوجی ۲نفره است که در جوامع یونانی و ترک قبرس شمالی رایج است و شامل حرکت سریع پا و دستهایی در هم تنیده است.

تعطیلات رسمی در قبرس شمالی

دین قبرس شمالی: دین مردم کشور قبرس (اسلام و مسیحیت) است و به همین جهت مساجد و کلیساها را می توان در سرتاسر منطقه در کنار هم یافت. برخی مکان های مذهبی و تاریخی مانند مسجد Hala Sultan Tekke و Abbey Bellapais مورد توجه بازدید کنندگان است. در بخش شمالی دین اسلام و در قبرس جنوبی مسیحیت رواج بیشتری دارد.

مراسم، جشن‌ها، فستیوال ها و کارناوال ها در قبرس شمالی

رقص در قبرس شمالی
 • جشن ختنه سوران: یک فرهنگ مشابه فرهنگ رایج در ایران است که در پس از مراسم ختنه پسران در سن حدودا ۶ سالگی ، اقوام و دوستان با گل و شیرینی و مهمانی در این جشن شرکت می‌کنند.
 • جشنواره بین المللی زیتون کارپاز (ماه اکتبر): این جشن در روستای Zeytinlik برگزار می‌شود و می‌توانید طعم محصولات مرتبط با زیتون را همراه با جشن و رقص تجربه کنید.
 • جشنواره موسیقی Bellapais (بین ماه می و جون) : یک جشن موسیقی کلاسیک است که نوازندگان محلی و بین المللی در صومعه تاریخی Bellapais اجرا می‌کنند.
 • جشنواره فرهنگ و هنر فاماگوستا: معمولاً در ماه ژوئن برگزار می شود و از همه چیز جمهوری ترک قبرس از جمله فرهنگ، غذا، رقص، آهنگ، موسیقی و میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می‌شود.
 • جشنواره بین المللی تئاتر قبرس شمالی که مناسب عاشقان تئاتر است معمولا در ماه سپتامبر در نیکوزیا برگزار می‌شود.
 • جشنواره پرتقال گوزلیورت: این جشنواره که در ماه می برگزار می‌شود و از جشنواره‌های مهم قبرس شمالي است، هدف آن برجسته کردن مرکبات به عنوان نماد منطقه گوزلیورت است. در این جشنواره کنسرت ها و رویدادهای مختلفی برگزار می شود.

جاذبه‌های گردشگری، آثار باستانی و مکان‌های دیدنی قبرس شمالی

مسجد لالا مصطفی پاشا
راست قلعه کانتارا | چپ مسجد لالا مصطفی پاشا

قبرس شمالی مملو از مکان‌ها و جاهای دیدنی است که بازدیدکنندگان را از سراسر جهان جذب می کند. از قلعه ها و خرابه های باستانی گرفته تا سواحل کریستالی ذلال، جاهای شگفت انگیزی برای دیدن و تفریح در این کشور کم نیست! در اینجا برخی از برترین آثار باستانی و جاهای دیدنی قبرس شمالي برای شما تهیه کردیه ایم:

پارک ملی کارپاز قبرس شمالی: این سرزمین عجایب طبیعی دارای گونه های متنوع از گیاهان و جانوران و همچنین برخی از زیباترین و بکرترین سواحل قبرس شمالی است.

پارک طبیعی گوزلیورت قبرس شمالی: این پارک که در غرب قبرس شمالی واقع شده است، میزبان حیات وحش از جمله صدها گونه پرنده، و همچنین مناظر خیره کننده، مسیرهای پیاده روی و مناطق پیک نیک است.

شهر دیوار در فاماگوستا FAMAGUSTA WALLED CITY: این دیوارهای زیبا مربوط به قرن پانزدهم است و نشانه‌ای از تاریخ و معماری غنی این منطقه می‌باشد.

صومعه بلاپایس Bellapais: صومعه ای زیبا و به خوبی حفظ شده متعلق به قرن سیزدهم در روستای بلاپایس، با معماری خیره کننده گوتیک و باغ های زیبا.

موزه آیکون: این موزه در یک کلیسای گوتیک قرار دارد و مجموعه ای خیره کننده از نمادهای بیزانسی و پس از بیزانس را به نمایش می گذارد.

ساحل کروانسرای: یکی از زیباترین و خلوت ترین سواحل قبرس شمالی با آب های شفاف و شن های سفید.

برج اتلو Othello در ماگوسا: این برج در ابتدا در قرن چهاردهم توسط لوزیگنان ها ساخته شد، اما بعداً توسط ونیزی ها در قرن شانزدهم بازسازی و مستحکم شد. این برج به افتخار شخصیت شکسپیر اتللو نامگذاری شده است.

خانه Lusignan در نیکوزیا: نمونه قابل توجه از معماری گوتیک دوران قرون وسطی است که از قرن ۱۴ بجای مانده است.

صومعه آپوستولوس آندریاس apostolos andreas: این صومعه قرن پانزدهمی در شبه جزیره کارپاز واقع شده است و یکی از مهم ترین مکان های مذهبی در قبرس شمالی است.

لفکوسا (نیکوزیا): به عنوان پایتخت قبرس شمالی، با تاریخ غنی و فرهنگ پر جنب و جوش، جاذبه های توریستی متعدد مانند مسجد سلیمیه که یکی از زیباترین مساجد جهان است را در خود جای داده است. همچنین کاروانسرای عثمانی بویوک هان متعلق به قرن شانزدهم در قلب نیکوزیا قرار دارد و یکی از مهم ترین بناهای تاریخی قبرس شمالی است. این مکان در ابتدا برای نگهداری بازرگانان مسافر و کالاهای آنها ساخته شده بود، اما اکنون فروشگاه ها و رستوران های مختلفی را در خود جای داده است که آن را به مکانی محبوب برای گردشگران و مردم محلی تبدیل کرده است.

قلعه سنت هیلاریون: این قلعه قرون وسطایی که بر روی یک قله صخره ای در کوه های گیرنه قرار دارد، الهام گرفته از “سفید برفی و هفت کوتوله” والت دیزنی بوده و مناظر خیره کننده ای از مناظر اطراف را ارائه می دهد.

قلعه کانتارا: این قلعه در قرن دهم ساخته شده است و بر فراز قله ای در کوه های گیرنه قرار دارد. مناظر زیر دست از این ناحیه بسیار زیباست.

ویرانه‌های سالامیس در قبرس شمالی: این ویرانه‌های روم باستان که قدمت آن به قرن دوم باز می‌گردد دفتر خاطراتی است از تاریخ و آنچه بر این منطقه گذشته است.

قلعه گیرنه در قبرس شمالی: این قلعه باشکوه یک نقطه عطف تاریخی است که قدمت آن به قرن هفتم باز می گردد و نقش مهمی در تاریخ جزیره داشته است. در حال حاضر موزه ای جذاب در خود جای داده است که تاریخ قلعه و منطقه اطراف را به نمایش می گذارد.

قلعه بوفاونتو: یکی دیگر از قلعه های قرون وسطایی در کوه های گیرنه که مناظر خیره کننده ای از خط ساحلی و حومه اطراف را ارائه می دهد.

دیوار نیکوزیا

ماجرای دیوار نیکوزیا (دیوار تاریخی قبرس)

دیوار نیکوزیا یک شاهکار تاریخی است که توسط مهندسی ونیزی بنام Giulio Savorgnano در قرن ۱۶ برای مقابله با حملات عثمانی ها ساخته شد. این دیوار ساختاری شبیه ستاره داشت و دارای ۱۱ سنگر و ۳دروازه بود که ارتفاع در برخی از نقاط آن به ۲۰ متر می‌رسید. مردم شهر در درون این محوطه و بوسیله خندق‌های محصور با آب محافظت میشدند.

این شاهکار استراتژیکی در طول سال ها نقش مهمی در دفاع از شهر در برابر حملات عثمانی ایفا کرد. در سال 1570، نیروهای عثمانی شهر را به مدت سه ماه محاصره کردند، ولی نتوانستند وارد شهر شوند. در نهایت عثمانی ها یک سال بعد یعنی در سال 1571 با دور زدن دیوار و حمله از جنوب، این شهر را به تصرف خود درآورند.

این منطقه که اکنون در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده بارها صحنه تاخت و تاز قدرتهای منطقه بوده و به علت جنگ و بی توجه در نهایت فقط بخشهایی از آن باقیمانده است. امروزه طبق تقسیم بندی نوار سبز کشور قبرس این شهر به دو نیمه تقسیم شده و بخش جنوبی دیوارها در اختیار قبرس جنوبی است.


ماجرای خرهای کشور قبرس
خر از قبرس میارن

الاغ های قبرس هم به سهم خود تاریخچه‌ای در کشور قبرس و همچنین دوران شکوفایی صنعتی ایران دارند. در دوران سلطنت پهلوی که از سال 1925 تا 1979 ادامه داشت، الاغ هایی از کشور قبرس برای خدمات بارکشی به ایران وارد شد، این روش بارکشی به ویژه در مناطق روستایی که جاده ها به راحتی قابل دسترسی نبود بسیار کارآمد بود.

الاغ های قبرسی به دلیل درک بهتر در جهت یابی و توانایی حرکت در زمین های دشوار و راههای صعب العبور مشهور بودند. آنها می توانستند بارهای سنگین را در مسافت های طولانی حمل کنند و به وسیله ای ایده آل برای حمل و نقل تجار و مسافران در ایران تبدیل شدند. علاوه بر این، از این خرها برای کشاورزی، به ویژه برای شخم زدن مزارع و انجام کارهای ضروری دیگر نیز استفاده می شد. الاغ های قبرسی علیرغم مفید بودنشان قبل از دوران پهلوی در ایران نسبتا ناشناخته بودند. با این حال، آنها به سرعت محبوب شدند و به طور گسترده توسط رضا شاه در سراسر کشور بکار گرفته شدند. انعطاف پذیری و توانایی آنها در سازگاری با محیط های سخت، آنها را به سرمایه ای ارزشمند در مناطق مختلف ایران از جمله رشته کوه های زاگرس تبدیل کرده است. امروزه این حیوانات در بخش پارک ملی کارپاس نگهداری می‌شوند که مورد توجه گردشگران قرار دارد.

و اما ماجرای ضرب المثل  آوردن خر از قبرس برمیگردد به سال ۱۳۳۰ دوران حکومت محمد رضا شاه که طبق اصل ۴ اصلاحات، تعداد ۱۰۰ راس الاغ جهت اصلاح نژاد از کشور قبرس وارد ایران شد. (ویکی‌پدیا wikipedia). تصویر بالا (سمت راست) حدودا مربوط به سال ۱۳۳۰ است که الاغها در نزدیکی جاده ای در تهران در حال حمل گالن های نفت و آذوقه هستند.


تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس شمالی

سیستم آموزشی در قبرس شمالی مدرن و توسعه یافته است و در آن موسسات دولتی و خصوصی از آموزش ابتدایی تا متوسطه و عالی وجود دارد. دانشگاه های بین المللی قبرس شمالی در سراسر جهان شناخته شده هستند و بسیاری از آنها برنامه های خود را به زبان انگلیسی در مقاطع کاردانی تا دکترا ارائه می دهند. هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورها نسبتا مقرون به صرفه است و آن را به مقصدی محبوب برای ایرانیان قبرس شمالی تبدیل کرده است.

بهترین دانشگاه های قبرس شمالی

مدارس در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی


اقتصاد | مشاغل | کار در قبرس شمالی

کار در قبرس شمالی

اقتصاد قبرس شمالی در مسیر شکوفایی است و در درجه اول به بخش خدمات و صنعت گردشگری متکی می‌باشد. به دنبال آن آموزش، خرده فروشی، صنعت کشاورزی و تولید منسوجات ، بخش قابل توجهی از اقتصاد قبرس شمالی را تشکیل می دهند. این کشور همچنین سهم کوچکی در صادرات دارد. در بخش زیر لیست کالاهای صادراتی و وارداتی به این جزیره آورده شده است.

صادرات قبرس شمالی شامل:

 • میوه های خانواده مرکبات
 • پوشاک
 • تنباکو
 • سایر محصولات غذایی
 • تنباکو
 • ماشین آلات و وسایل مکانیکی
 • مبلمان و ملافه
 • محصولات نساجی
 • پلاستیک و مصنوعات از آن
 • محصولات سنگ و سیمان کاشی

لیست کالای وارداتی قبرس شمالی شامل:

 • نفت پالایش شده (16.2 درصد کل واردات)
 • دارو (5.7 درصد )
 • کشتی های مسافری و باری (4.7 درصد)
 • خودرو (4.4 درصد)
 • تجهیزات و قطعات مخابراتی (3.8 درصد)
 • گاز (3.5 درصد)
 • خون و واکسن انسان یا حیوان (3.4 درصد)
 • نفت خام (2.6 درصد)
 • کامپیوتر و قطعات (2.4 درصد)

شغل ها در قبرس شمالی: راه اندازی یک کسب و کار در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورها تقریبا آسان تر است و دارای مالیات کمتری می‌باشد. برخی از مشاغل می‌توانند از حمایتهای سازمانی مانند اتاق صنعت قبرس و سازمان‌های بین‌المللی مانند بانک اروپایی بازسازی و توسعه برخوردار شوند. به طور کلی، کار در قبرس شمالی شرایط نسبتا خوبی دارد و شامل گسترده ای از مشاغل مرتبط با گردشگری، آموزش، ساخت و ساز و تولید است. در سالیان اخیر نیز مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری به قبرس شمالی از طریق خرید ملک در میان مردمان ترکیه، ایران و پاکستان افزایش داشته است که موجب بهبودی فرصتهای شغلی بیشتری در این جزیره شده است.

واحد پول قبرس شمالی

واحد پول قبرس شمالی (لیر ترکیه) است که به عنوان ارز اصلی داد و ستد می‌شود. با این حال سایر ارزها مانند یورو ، پوند انگلیس و دلار آمریکا نیز در این کشور رایج است. یورو به طور گسترده توسط گردشگران اروپایی که از قبرس شمالی بازدید می کنند استفاده می شود و در برخی از بخش ها مانند خرید و خودرو و سایر مشاغل و رستوران داد و ستد می‌شود. پوند انگلیس همچنین در بین گردشگران انگلیسی محبوب است و اغلب برای خرید ملک و سرمایه گذاری های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. دلار آمریکا نیز در بعضی مکان ها ، عمدتا در هتل های بزرگ و مناطق توریستی یا جهت اجاره خانه پذیرفته می شود.


خدمات بهداشت | درمان | بیمارستان در قبرس شمالی

خدمات بهداشتی و درمانی در قبرس شمالی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می‌شود. خدمات دولتی برای شهروندان و یا افرادی که دارای بیمه نامه درمانی هستند بصورت رایگان یا با هزینه بسیار کم انجام میشود. در مقابل خدمات بهداشت و درمان خصوصی دارای مراقبت های شخصی تر و مدت زمان انتظار کمتری هستند. به طور کلی خدمات بهداشت و درمان در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای منطقه دارای استاندارد نسبتاً بالایی است ولی با این حال، برخی از چالش‌ها مانند کمبود نیروی متخصص و واجد شرایط، دولت را مجبور به سرمایه گذاری در بخش آموزش پزشکی و همکاریهای بین المللی کرده است.


سیاست و حکومت در قبرس شمالی

قبرس شمالی قانون اساسی خاص خود را دارد و نظام حقوقی آن بر اساس ترکیبی از قوانین عثمانی و بریتانیا است. سیستم سیاسی در این جزیره بر اساس ریاست جمهوری و نخست وزیری است. رئیس جمهور که در راس کل حکومت قرار دارد برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود و دارای اختیارات قابل توجهی از جمله توانایی انتصاب قضات، وتوی قوانین و انحلال پارلمان است و نخست وزیر که در راس دولت قرار دارد توسط رئیس جمهور منصوب می شود و مسئولیت اداره دولت و اجرای سیاست ها را بر عهده دارد.

قوه مقننه، پارلمانی تک مجلسی و متشکل از 50 نماینده است که هر پنج سال یکبار انتخاب می شوند و صندلی ها به نسبت احزاب تقسیم می‌شوند. مجلس صلاحیت وضع قانون و تصویب بودجه و همچنین استیضاح رئیس جمهور را دارد.

قوه قضاییه در قبرس شمالی مستقل است و مسئولیت تفسیر قانون و حل و فصل اختلافات را بر عهده دارد. قوه قضائیه از سه سطح دادگاه تشکیل شده است: دادگاه های ناحیه، دادگاه های عالی و دادگاه دیوان عالی کل. قضات توسط رئیس جمهور منصوب و توسط مجلس تأیید می شوند.

علیرغم پیچیدگی ها و مناقشات سیاسی پیرامون این کشور ، این منطقه دارای یک دولت باثبات است که توانسته در زمینه هایی مانند حقوق بشر، قانون‌مداری و حمایت از حقوق اقلیت ها پیشرفت خوبی داشته باشد و تلاش هایی را برای تعامل با جامعه بین المللی از طریق شرکت در رویدادهای فرهنگی و ورزشی انجام دهد. از نظر میزان جرم و جنایت در قبرس شمالی آمارها در سطح بسیار پایینی قرار دارند.


تاکسی، سیستم حمل و نقل در قبرس شمالی

حمل و نقل عمومی در قبرس شمالی چندان مدرن و پیشرفته نیست و یکی از علتهای آن ارزانی و تنوع در خرید خودروهای شخصی است. یکی از سیستم های مرسوم در این جزیره اتوبوسهایی است که به (دولموش) معروف هستند و یک سیستم محلی قابل اعتماد و مقرون به صرفه بحساب می‌آیند. اتوبوس ها به طور منظم بین شهرها و شهرک های اصلی تردد می کنند و راهی عالی برای دیدن مناظر در حین سفر هستند. اغلب دانشگاههای قبرس شمالی برای رافاه دانشجویان سرویس هایی دارند که بصورت رایگان دانشجویان را در مسیر شهر جابجا می‌کند.

تاکسی یکی دیگر از روش‌های محبوب حمل‌ونقل است که می‌توان آن‌ها را به راحتی در خیابان یا از طریق یک شرکت تاکسیرانی از قبل رزرو کرد. تاکسی ها در قبرس شمالی متری هستند و به راحتی می توانید از هزینه سفر خود مطلع شوید.

برای کسانی که دنبال استقلال بیشتری هستند، اجاره ماشین در قبرس شمالی یک گزینه عالی است. ماشین‌های کرایه‌ای در فرودگاه و شهرهای بزرگ در دسترس هستند و رانندگی در سمت چپ جاده است.(برعکس ایران ). هزینه اجاره ماشین در قبرس شمالی معمولا از ۱۰۰ یورو در یک شبانه روز شروع می‌شود.

در نهایت، برای کسانی که می خواهند خط ساحلی را ببینند، کشتی‌های تفریحی راهی سرگرم کننده و منحصر به فرد برای لذت بردن از سفر است. کشتی‌های آبی در امتداد ساحل کار می کنند و مسافران را به سواحل و بخشهای مختلف می برند.


مسیر سفر هوایی و دریایی به قبرس شمالی

از فرودگاه قبرس تا مرکز شهر قبرس شمالي

مسیر هوایی: قبرس شمالی فقط از ترکیه پرواز مستقیم دارد. بنابراین شما می توانید از طریق استانبول، ازمیر، آنکارا، آدانا، دالامان ، آنتالیا، قاضی آنتپ و دیار بکر خود را به فرودگاه ارکان (ارجان) برسانید. فرودگاه بین المللی ارجان قبرس شمالی (Ercan) در نیکوزیا پایتخت قبرس شمالی واقع شده که در تابستانها بیش از ۶۰ پرواز در هفته دارد. فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر با تاکسی حدودا ۱۵ دقیقه است. البته برای کسانی که از طریق اروپا به این جزیره سفر میکنند این امکان وجود دارد که خود را به فرودگاه لارناکا در قبرس جنوبی برسانند و سپس وارد بخش شمالی شوند

فرودگاه ارجان قبرس شمالی

سفر از طریق دریا و کشتی به قبرس شمالی

مسیر دریایی قبرس شمالی: خدمات کشتی بین فاماگوستا و مرسین (ترکیه) هفته ای سه بار در طول سال وجود دارد. همچنین کشتیها به طور منظم بین Taşucu ( تاسوکو ترکیه) و بندر گیرنه در قبرس شمالی در حرکت هستند. علاوه بر آن در برخی از فصل ها می‌توان کشتی از آلانیا، آنتالیا و آنامور (ترکیه) به بندر گیرنه را پیدا دارد. طبق منبع معتبر directferries هزینه سفر دریایی رفت و برگشت بین ترکیه و قبرس در حدود ۱۴۰ پوند است. برخی از این کشتی ها قابلیت حمل خودرو شما را نیز دارند. زمان تقریبی سفر دریایی ترکیه-قبرس حدودا ۳ساعت است.

مسیر سفر زمینی به قبرس شمالی

همانطور که گفته شد قبرس یک جزیره است بنابر این برای سفیر زمینی با ماشین باید ابتدا خود را به یکی از بنادر آنتالیا یا مرسین در ترکیه برسانید و سپس بوسیله کشتیهای حمل خودرو وارد قبرس شمالی شوید. توجه کنید داشتن گواهی نامه بین المللی و انجام امور بیمه خودرو الزامی است.


اوقات فراغت و تفریحات در قبرس شمالی

ساحل دریا در قبرس شمالی

کشور قبرس جزیره ای با آب و هوای آفتابی دلچسب و طبیعت زیبا، فرصت های زیادی برای تفریح و فعالیت برای شما فراهم می‌کند.

 • سواحل قبرس شمالی: امتداد خط ساحلی مملو از مناظر زیبا و استراحتگاه های عمومی است. از بهترین سواحل قبرس شمالی می توان به ساحل آلاگادی که به خاطر لاک پشت های دریایی اش معروف است و ساحل کارپاز که به خاطر زیبایی های طبیعی اش شهرت دارد، اشاره کرد.
 • ورزش های آبی در قبرس شمالی: آب های شفاف و دمای گرم این جزیره، مقصدی ایده آل برای علاقه مندان به ورزش های آبی است. غواصی و دیدن لاکپشتها، موج سواری، جت اسکی و سایر فعالیت ها مانند کشتی های تفریحی از فعالیت های پر طرفدار است.
 • ماساژ و اسپا در قبرس شمالی: مراکز مختلفی جهت ماساژ و خدمات SPA در این جزیره وجود دارد که مورد توجه گردشگران است.
 • پیاده روی | دوچرخه سواری | و طبیعت گردی در قبرس شمالی: اگر اهل پیاده روی و طبیعتگردی هستید مسیرهای زیادی با چشم انداز کوه، دریا و جنگل وجود دارد.
 • گلف در قبرس شمالی: این کشور با زمین های متعددی که مناظر زیبا از دریای مدیترانه را ارائه می دهد، مکانی عالی برای علاقه مندان به گلف است. تفرجگاه گلف(Beach Resort) و ساحل کورینیوم (Korineum) با یک زمین 18 سوراخه که توسط دیوید همستاک طراحی شده است، یک انتخاب محبوب است.
 • کلوپهای بازی و تفریحات شبانه در قبرس شمالی: مکانهای پر انرژی و متنوعی برای جوانان در نظر گرفته شده است.
 • گشت و گذار در کوچه های بافت سنتی و تاریخی : اگر علاقه مند به آشنایی با فرهنگ های مختلف هستید بافت سنتی شهر قبرس شمالی از موزه ها گرفته تا بازار مکانی عالی برای شماست. فقط کافی است به مرکز شهر نیکوزیا بروید و مانند تصویر زیر خطوط آبی را دنبال کنید.
خط آبی در نیکوزیا قبرس شمالی
خط آبی | راهنمای گردش در بافت سنتی نیکوزیا

سوغاتی و مراکز خرید در قبرس شمالی

خرید در قبرس شمالی

اگر قصد خرید پوشاک دارید، شعب مختلف از برندهایی مانند ‌DEFACTO و KOTO و lc waikiki در جزیره وجود دارد که پوشاک را با قیمت بسیار مناسب عرضه می‌کنند. جهت خرید سایر اقلام می‌توانید به مراکز خرید مانند lemar سر بزنید. علاوه بر مراکز تجاری که در لیست زیر آمده، بازارهای سنتی هم تنوع گسترده ای از کالا و سوغاتی را ارائه می‌دهند. از میان سوغاتی های پرطرفدار کشور قبرس شمالی می توانید ظروف مسی، نقره ای، برنزی و چوبی، عروسک های ترکی، پیپ، تخته نرد، جواهرات طلا، کاپشن های چرمی و پوشاک را با قیمت ارزان خریداری کنید. ساعت کاری فروشگاه ها از 8.00 الی 13.00 و از 15.30 تا 20.00 می باشد ولی بازار سنتی فقط تا ظهر باز هستند.

 • DERE PLAZA شهر گوزل یورت
 • Techmar شهر گیرنه
 • 1001 AIRPORT MALL فرودگاه ارکان
 • City Mall در فاماگوسا
 • Madani Bazaar در گیرنه
 • Turkish Bazaar نیکوزیا
 • Dereboyu Avenue در نیکوزیا
 • Mr. Pound Plus در نزدیکی گیرنه
 • Nicosia Mall در نیکوزیا
 • Mall Of Cyprus در نیکوزیا
 • The Mall Of Engomi در نیکوزیا
 • Lemar Mall شعب مختلف در همه شهرها

باید ها و نبایدها در قبرس شمالی

چند نکته مهم در قبرس شمالي

 • با “Merhaba” (سلام) و “Teşekkür ederim” (متشکرم) به زبان ترکی که زبان اصلی در قبرس شمالی است به مردم سلام کنید.
 • رانندگی در قبرس شمالی بر خلاف ایران در سمت چپ جاده است. احتیاط کنید!
 • وارد منطقه نظامی محصور شده نشوید و عکاسی نکنید.
 • مصرف الکل در اماکن دولتی و ادارت ممنوع است.
 • در هنگام بازدید اماکن مذهبی لباسهای متواضع تر بپوشید.
 • خارج کردن صدف و یا سایر اجسام از ساحل ممنوع است.
 • مصرف یا حمل مواد مخدر ممنوع است و جرایم سنگینی دارد.
 • خرید و فروش یا خارج کردن اشیا عتیقه ممنوع است و جرم زیادی دارد.
 • هنگامی که در فروشگاه هستید و اجناس در دست شماست از فروشگاه خارج نشوید! حتی برای نشان دادن به دوستتان در بیرون از فروشگاه! در این حالت فروشنده می تواند به جرم دزدی از شما شکایت کند.
 • بهتر است هنگام فیلمبرداری از محیط افراد غریبه و مخصوصا خانم ها در مسیر شما نباشند. مطابق قوانین فرد مقابل می تواند بعنوان مزاحمت از شما شکایت کند.
 • نگاه کردن و زل زدن مستقیم به خانم ها در صورت شکایت طرف مقابل جرم تلقی می شود.

معایب قبرس شمالی | واقعیات قبرس شمالی که هنوز کسی به شما نگفته !

علیرغم محاسن زیادی که برای تفریح و زندگی در کشور قبرس شمالی عنوان کردیم، معایب قبرس شمالی و واقعیات قبرس شمالی نیز بر شما پوشیده نخواهند ماند. اگر چه شاید این معایب بزرگ نباشد ولی دانستن آن خالی از لطف نیست:

۱- اگر چه مردمان این جزیره بسیار خونگرم و شاد هستند ولی در میان افراد مسن و قدیمی گاهی رفتار نژاد پرستی مخوصا با افراد رنگین پوست دیده می‌شود.

۲- بعلت مسایل استراتژیکی دسترسی به این جزیره آسان نیست. بعنوان مثال پرواز مستقیم از ایران به قبرس وجود ندارد و شما باید از طریق ترکیه اقدام کنید.

۳-این جزیره در همه ماههای سال پر جنب و جوش نیست و به علت جمعیت کم و ماه‌های بدون توریست، ممکن است گاهی برای شما ملالت آور باشد.

۴-درآمدها به نسبت کشورهای اروپایی پایین تر است (البته هزینه های زندگی و مالیات نیز کمتر است)

۵-حمل و نقل عمومی در این کشور پیشرفته نیست و اغلب مردم از خودرو شخصی استفاده می‌کنند. (البته قیمت خودرو در این جزیره بسیار ارزانتر از ایران است)


زندگی در قبرس شمالی

زندگی در قبرس شمالي دارای مزایایی از جمله آب هوای مدیترانه‌ای، پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به سایر کشورها، امکان خرید ملک ، تحصیل در مدارس و دانشگاههای سطح بالا است .پس اگر کشور قبرس شمالی برای مهاجرت را انتخاب کردید احتمالا این جزیره شما را مجذوب خواهد کرد . در مقاله ای جداگانه هزینه های زندگی در قبرس شمالی را بررسی کرده ایم . چنانچه نیازمند خدمات ایجنت در قبرس هستید، می‌توانید از طریق مشاوره رایگان متخصصان موسسه بین المللی راهجو از جدیدترین شرایط مهاجرت به قبرس شمالی مطلع شوید.

حجاب در قبرس

حجاب در قبرس اختیاری و پوشش دلخواه جزو حقوق شهروندان است. اگر عموم مردمان قبرس شمالی مسلمان هستند ولی در پوشش ظاهری افراد هیچ اجباری وجود ندارد.

ایجنت در قبرس شمالی


گالری تصاویر و عکس‌های قبرس شمالی

سوالات پر تــــــکرار

قبرس شمالی از نظر امنیت چگونه است؟

امنیت در قبرس شمالی بسیار بالا است . آمار دزدی و سایر جنایات در این منطقه بسیار کم است

نام قبرس شمالی به انگلیسی چیست؟

Northern Cyprus (تلفظ /سایپروس/)

ماجرای جنگ قبرس شمالی و جنوبی چیست؟

در سال ۱۹۷۴ ابتدا با حمایت یونان یک کودتا در جزیره شکل گرفت و این جزیره در اختیار یونان قرار گرفت. در پاسخ، ترکیه به قبرس حمله کرد و در نهایت منجر به آتش بس و ایجاد مرزی بنام «خط سبز» شد که جزیره را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم کرد.

ایا قبرس شمالی جز اتحادیه اروپا است؟

خیر. جزو اروپا نیست. در سال ۲۰۱۷ تلاشهایی توسط آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد جهت حل مسایل سیاسی انجام شد ولی بی نتیجه ماند.

جایگاه پاسپورت قبرس شمالی چند است؟

در پاسخ به اینکه رتبه پاسپورت قبرس شمالی چندم است باید بگوییم
۱- توسط ارزیابی Henley Passport Index رتبه ۵۳ است
۲- توسط ارزیابی GPR در سال ۲۰۲۳ رتبه ۱۶ دارد. منبع

حجاب در قبرس شمالی اجباری است؟

خیر، پوشش ظاهری در این جزیره اختیاری و بر حسب سلیقه افراد متفاوت است.

پول قبرس شمالی چیه ؟

ارز رایج این کشور لیر است ولی در مورد خرید املاک یا ماشین و … از سایر ارزهای معتبر جهانی مانند دلار، پوند و یورو نیز استفاده می شود.

قبرس شمالی برای زندگی خوبه؟

قبرس شمالی یک منطقه با امنیت بالا و آب و هوای معتدل مدیترانه ای است که فرصت های رو به رشدی جهت تحصیل، زندگی و سرمایه گذاری دارد.

حیوانات قبرس شمالی کدام هستند؟

جزیره قبرس زیستگاه لاکپشتهای مدیترانه ای و پرنده های مهاجر و بومی است . همچنین در منطقه پارک حفاظت شده گونه های الاغ‌ها یافت ‌می‌شوند.

پرچم کشور قبرس شمالی چگونه است؟

پرچم قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی دارای یک نوار قرمز در بالا و پایین و یک ماه و ستاره قرمز در وسط است.(منبع)

نقشه قبرس شمالی چگونه است؟

نقشه قبرس شمالی

بخش صورتی رنگ نقشه قبرس شمالی است که شهرهای آن نمایش داده شده است. بخش سفید رنگ نقشه قبرس جنوبی است. مجموع قبرس شمالی و جنوبی جزیره قبرس را تشکیل می‌دهند.

قبرس به چی معروفه:

در تاریخ گذشته این کشور قبرس به معادن مس معروف بوده اما امروزه به عنوان جزیره دانشجویی و همچنین جزیره در حال توسعه با آب و های مدیترانه ای معروف است.

زبان مردم قبرس شمالی چیست؟

زبان مردم قبرس شمالی ترکی است.


برچسب‌ها:

نظر شما برای ما بسیار ارزشمند است.

امتیاز4.6 توسط 41نفر

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

Telegram
WhatsApp
Twitter
Facebook
LinkedIn

10 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع درباره آشنایی با کشور قبرس شمالی»

 1. سلام من تاکنون دو بار به قبرس شمالی مسافرت کرده ام پلیس فرودگاهی خیلی اذیتم نموده است بدون بررسی مدارک به اتاق بازرسی برده و در مقابل توضیحاتم مثل پلیس های بد در ایران پرخاش و بد دهنی.و حتی مسخره کرده اند******

  1. سعید عزیز درود بر شما به خانواده راهجو خوش آمدید
   از مشکلاتی که برای شما بوجود آمده متاسفیم. این فرودگاه قبرس سختگیری‌های زیادی دارد و متاسفانه ما به عنوان ایرانی ضعیف‌ترین پاسپورت دنیا را داریم. ممنون که تجربیات خود را به اشتراک گذاشتید

 2. سلام خدمت شما و همكارانتان در سايت خوب راهجو
  ميخواستم بدونم براي اقامت دايم حداقل قيمت ملكي كه بايد بخريم چند دلاره؟واينكه براي خريد ملك كدوم شهر قبرس شمالي رو ژيشنهاد ميديد؟ ممنون از لطف شما

  1. امير فاضل عزیز درود ، به راه جو خوش آمدید
   حداقل قیمت خرید ملک در قبرس شمالی در پروژه های معتبر ۷۰ الی ۸۰ هزار پوند است. در مورد شهرهای قبرس شمالی مقاله ای توسط همکاران تیم نگارش در دست تهیه است که بزودی آماده می شود. اطلاعات مقاله زیر برای شما مفید است.
   خرید ملک در قبرس شمالی

  1. arash عزیز : درود
   آب و هوای قبرس شمالی در زمستان شبیه به منطقه شمال ایران است و آب و هوا در فصل تابستان شبیه مناطق جنوب ایران است.
   بهترین آب و هوای قبرس مربوط به فصل بهار و پاییز است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه بین المللی راهـــجو، دارای مجوز ثبت رسمی در ایران است. جهت مشـــاوره‌رایــگان کلیک کنید:

حتما بخوانید...

هرگونه کپی برداری و استفاده از محتوای سایت حتی با ذکر منبع ممنــــوع است. جهت همکاری با موسسه بین المللی راهجو با ما در تماس باشید.